Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlarca dikkat! 6 yıl

Doğum yapan anneler dikkat! Doğum yaptıktan sonra çalışma hayatına ara veren anneler, bu süreleri borçlanarak emeklilik hesabından saydırabiliyor. Borçlanma 6 yıl daha erken olma şansı sunuyor. Sabah gazetesi yazarı yollarını yazdı...

Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

Geçtiğimiz pazar Anneler gününü kutladık. . Tüm annelerimizin ve adaylarının bu güzel gününü bir kez daha kutluyorum. Bugün annelerimizin çocukları sayesinde erken olma imkanlarının detaylarını anlatmak istiyorum. Kadın çalışanların bir çoğu doğum yaptıktan sonra çocuklarının bakımı için iş hayatından uzak kalıyor. Böylece hem emeklilikleri gecikiyor hem de prim gün sayıları azalıyor. Bu mağduriyeti gidermek için yasalarımız kadınlar için doğum borçlanması hakkı tanıyor. Anneler bu sayede 3 çocuğa kadar borçlanarak prim kazanabiliyor. Özellikle 1 çocuk için 2 yıllık prim kazanılması ile 6 yıllık avantaj da elde ediliyor.


Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

* Doğum borçlanması hakkını kimler kullanabilir?

Hangi kurumdan olursa olsun bütün kadın çalışanlar, yani SSK'lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kurlular ve memur olan anneler doğum borçlanması yapabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek Bağ-Kur'lu olanlar da doğum borçlanması yapabilir.

Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

* Borçlanma için bir prim şartı bulunuyor mu?

Doğum borçlanması için bir prim şartı bulunmuyor. Ancak borçlanma yapabilmek için doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Yani sigorta olmadan önce dünyaya gelen çocuklar için böyle bir borçlanma imkanı tanınmıyor. Ayrıca çocuğun sağ olması gerekiyor.

Doğduktan sonra bir müddet yaşayan çocuklar için yaşadığı süre kadar borçlanma yapılabiliyor. Staj ya da çıraklık sigortasından sonraki doğumlar da borçlanılabiliyor.

Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

* Borçlanma hangi süreleri kapsıyor?

Doğum borçlanması yapılması için o sürelerde çalışılmaması, yani primlerinin ödenmemiş olması gerekiyor. Eğer doğumdan sonra çalışmaya başladıysanız, o süreler borçlanılamıyor.

Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

* Borçlanma ne kadar süre için yapılıyor?

Doğum borçlanması doğumdan sonraki doğum borçlanması her çocuk için 720 gün, yani 2 yıl prim kazandırıyor. Çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl çalışılmamışsa, bu süre borçlanma ile kapatılabiliyor ve primler emeklilik hesabında kullanılıyor.

Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

* Daha az süre borçlanma imkanı var mı?

Evet. 2 yıllık boşluğunuz olsa bile eğer daha az güne ihtiyacınız varsa o kadar borçlanabilirsiniz. 1 çocuk için 720 gün üst sınırı gösteriyor. İsteyen 100 gün de borçlanabilir.

Milyonlarca anne dikkat! 6 yıl erken emeklilik

* Borçlanan annenin avantajı nedir?

Doğum borçlanması sayesinde kadınlar çalışmadıkları günleri çalışmış gibi hem de toplu olarak satın almış olurlar. Böylece 3 çocuğu olan bir 6 yıllık, yani 2160 günlük primi çalışmadan satın alıp emeklilik hesabında kullanabilir.


BİZE ULAŞIN