Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ananasın faydaları

Ananasın faydaları

Taze taze tükettik, pastalarımızı ve tatlılarımızı süsledik, suyunu içerek hafifledik. Uzmanlar ise faydalarını saymakla bitiremedi. Sağlığımız için önemi büyük olan ananas, içinde vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri bolca bulundurur.

Ananasın faydaları

Ananasın büyük bir bölümü sudur ve kalorisi oldukça düşüktür. Yağ içermez. Antioksidan bir koruma sağlayarak, vücuttaki zararlı maddelerin atılımını hızlandırır. Meyve olarak veya suyu sıkılarak tüketilebilen ananas, kanserden tansiyona, gripten, sindirim sorunlarına kadar çok sayıda hastalığa derman olur.

Ananasın faydaları

NEZLEYE ŞİFA

Kan dolaşımını hızlandıran ananas, hem tansiyonu hem de kandaki yağ oranını düşürmede etkilidir. Bu özelliği sayesinde cinsel yaşamın ömrünü uzatır. Soğuk algınlığı hastalığının ise doğal ilacıdır. Suyu, nezleye ve yüksek ateşe iyi gelir. Vücudumuzda ateşlenme olduğu zaman ananas suyunun içilmesi faydalı olur. Ayrıca boğaz iltihaplanmasını engeller ve stresin önüne geçer. İçerdiği C vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Ananas, hemoroide, yaraların iyileşmesine, mide asidinin düzenlenmesine de yardım eder. Kemik erimesini ve kireçlenmeyi önler. Tıbbi araştırmalara göre, eskiden beri insanlar, boğaz ağrısı ve öksürüğü ananasın içerdiği "protein mayasıyla" gidermeye çalışmıştır.

Ananasın faydaları

TÜKETİRKEN DİKKAT EDİN

Ananas alırken, meyve üzerinde bulunan yaprakların taze ve koyu yeşil renkte olmasına dikkat edilmelidir. Kokusu, ananasın olgunlaştığını gösterir. Dış yüzeyindeki renkler canlı olmalıdır. Olgunlaşmasını tamamlayan ananasın dış yüzeyi bir bıçak yardımıyla kolaylıkla soyulabilir. Silindirik bir yapısı olduğu için ananası halka halinde dilimlemek daha iyi olur. Tüketilirken ölçüyü kaçırmamak ise büyük önem taşır. Ananas, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Uzmanlar, K vitamini eksikliği olanların ve kan pıhtılaşmama sorunu yaşayanların asla ananas tüketmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Ananasın faydaları

VİTAMİN KAYNAĞI

Vitamin bombası ananas, bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı kalkan oluyor. Her gün 1 bardak ananas suyu içmenin, sağlıklı vücut için önemli olduğu belirtiliyor.

Ananasın faydaları

SUYU KİLO VERDİRİR

Ananas, az bulunan bir mineral olan "manganezin" mükemmel bir kaynağıdır. Antioksidan koruma sağlar ve bağışıklık sisteminin destekçisidir. Sağlıklı bir diyet meyvesidir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri ve 16 doğal minerali içerir. Ananasın kilo verdirmedeki sırrı ise zengin suyunda saklıdır. Ananas suyu vücuttaki yağı etkili bir şekilde eritir. Yağ birikiminin önüne geçer.

Ananasın faydaları

KANSER RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Araştırmalar, ananasın kanser riskini düşürdüğünü ortaya çıkarttı. Kanserli hücreleri önleyen "bromelain enzimi" içeren ananas, ayrıca şişkinliği ve ödem oluşumunu engeller. Bünyesinde barındırdığı "protein mayası" sayesinde sindirime çok yardımcı olan ananas, etin hazmını kolaylaştırır. Bağırsakların temizlenmesinde ise rol oynar.

BİZE ULAŞIN