Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günde üç yemenin mucizevi faydaları

Günlük hayatta tükettiğimiz içerdikleri ve mineraller sayesinde vücudumuza sağlık verirler. Sevilen bir olan saymakla bitmiyor. Tam bir şifa kaynağı olan hurmanın damakta unutulmaz bir lezzet bırakmasının yanı sıra başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve olmak üzere birçok vitamin ile içeriği sayesinde vücudumuza pek çok yararı bulunuyor. Peki hurmanın faydaları nelerdir? Günde 3 yersek sağlığımıza ne gibi faydaları bulunur? İşte hurmanın faydaları ve vücudumuza etkileri...

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

saymakla bitmiyor. Tam bir şifa kaynağı olan hurmanın damakta unutulmaz bir lezzet bırakmasının yanı sıra başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve olmak üzere birçok ile içeriği sayesinde vücudumuza pek çok yararı bulunuyor. Peki hurmanın faydaları nelerdir? Günde 3 yersek sağlığımıza ne gibi faydaları bulunur? İşte cevabı...

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili tüketmek için 10 önemli nedeni anlattı, önemli bilgiler verdi.

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Hurmanın lif oranı çok yüksek. Öyle ki 100 gramı 3,5 gram lif içeriyor. Bu sayede midede sünger gibi şişip hacim kaplıyor ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR

Antioksidandan zengin olan hücre yenilemesini sağlaması sayesinde cildimiz üzerinde de faydalı oluyor. Yenilenen doku cildi daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Cilt elastik yapısını kaybettiğinde yanakta çökmeler artıyor ve derin yüz çizgileri belirginleşiyor.

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

cilde ihtiyacı olan nemi veriyor, böylelikle cilt daha elastiki bir yapıya sahip oluyor. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunuyor.

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

KİLO KONTROLÜNÜ DESTEKLİYOR

Yüksek lif içeriği ile midede uzun süre kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlıyor. Böylelikle tokluk süresi uzuyor ve daha az tüketilmiş oluyor. Demir eksikliği olan kişiler kilo vermede güçlük yaşıyor. içerdiği yüksek orandaki demir mineraliyle kişinin demir depolarını destekliyor ve bu sayede metabolizma da hızlanmış oluyor. Ancak unutmamak gerekir ki 1 adet hurma 20 kalori içeriyor. Özellikle zayıflama sürecinde miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekiyor.

Günde üç hurma yemenin mucizevi faydaları

KAS KRAMPLARINI ENGELLİYOR

Magnezyum eksikliğinde sık sık kas krampları ve kas ağrıları oluşuyor. içeriğindeki magnezyum sayesinde kasları güçlendiriyor, protein sentezinde ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev alıyor. Günde 2-3 adet hurma tüketmek günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabiliyor.

SON DAKİKA