Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı

, tüm canlılar için en önemli ısı, ışık ve yaşam kaynağı. Özellikle de D vitamini sentezinde büyük rol oynuyor. Ancak yaz aylarında güneş ışınlarının radyasyon etkisi belirgin olarak arttığı için cildimizi ciddi boyutlarda tehdit edebiliyor. Öyle ki güneş ışınlarına kısa süreli maruz kalmak; lekeleri, çillenme ve güneşle tetiklenebilen lupus gibi hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor. Peki cildimizde hasar oluşturan hangi davranışlardan kaçınmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak yaz aylarında sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklarımızı anlattı, cildimizin uzun yıllar sağlıklı ve genç kalması için önemli önerilerde bulundu.

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

, tüm canlılar için en önemli ısı, ışık ve yaşam kaynağı. Özellikle de D vitamini sentezinde büyük rol oynuyor. Ancak yaz aylarında güneş ışınlarının radyasyon etkisi belirgin olarak arttığı için cildimizi ciddi boyutlarda tehdit edebiliyor. Öyle ki güneş ışınlarına kısa süreli maruz kalmak; lekeleri, çillenme ve güneşle tetiklenebilen lupus gibi hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor.

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

Uzun vadede ise çok daha önemli sorunlar gelişebiliyor; ciltte kırışıklıklar, benlerin sayısında artış, tonu eşitsizlikleri, damar genişlemeleri oluşabiliyor, çok daha önemlisi melanom başta olmak üzere tüm deri kanserlerinin gelişme riski artıyor. ışınlarının cildimiz üzerinde oluşturduğu bu tür tablolarda hatalı alışkanlıklarımız ise başrol üstleniyor. Peki cildimizde hasar oluşturan hangi davranışlardan kaçınmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak yaz aylarında sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklarımızı anlattı, cildimizin uzun yıllar sağlıklı ve genç kalması için önemli önerilerde bulundu.

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

HATA: YOĞUN GÜNEŞ IŞINA MARUZ KALMAK

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak bronzlaşmak uğruna kısa sürede almaya çalıştığımız yoğun ışınlarının ciltte yanıklara yol açabildiği uyarısında bulunuyor. Yanık sonrasında da ciltte izler, lekeler, damarlanmalar ve beneklenmeler oluşabiliyor. Dolayısıyla güneş ışınlarının yoğun olduğu 10:00- 16:00 saatleri arasında açık alanlarda zaman geçirmemeye özen gösterin. Şemsiye altında bile kalsanız, kum ile asfalttan yansıyan güneş ışınlarının da aynı etkiyi yaptığını unutmayın.

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

HATA: GELİŞİGÜZEL GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAK

Koruyucu ürünler görünür ışık ve kızılötesi ışınlara karşı koruma sağlamalı, tipine (karma, yağlı, kuru, hassas vs.) ve yaşına uygun seçilmeli. Aksi halde alerjik reaksiyonlar, aşırı yağlanma veya kozmetik aknesi gelişebiliyor. Örneğin, karma-yağlı bir cilde yoğun nemlendiren koruyucu sürmek gözenekleri tıkayarak siyah nokta, yağ butonları ve akne oluşumuna neden olabiliyor. Bu yüzden yağlı ciltte yağlanma oluşturmayan ve cildi matlaştıran su bazlı ürünleri tercih etmekte fayda var.

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

Kuru bir yapısında nemlendirici özelliği olan koruyuculardan kullanmak daha yararlı olacaktır. Hassas, lekeli, kızarıklık problemi olan veya hasarlı (vitiligo, deri kanseri öyküsü olan vs.) ciltlere özel güneş koruyucu tercih etmek de ayrı bir öneme sahip. Lekeli ciltler için leke oluşumunu azaltıcı, kızarık hassas ciltler için yatıştırıcı veya hasarlı ciltler için antioksidan içeriği yüksek koruyucular tercih etmek daha konforlu olacaktır. Açık tenlilerde en az +50 SPF, koyu tenlilerde ise en az +30 SPF, UVA-UVB olmalı.

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

HATA: GÜNEŞ KORUYUCUSUNU SIK SIK TEKRARLAMAMAK

koruyucuları içerdikleri filtreler sayesinde hücre çekirdeğini sararak DNA hasarı oluşumunu engelliyorlar. "Ancak etkili olabilmeleri için düzenli olarak tekrarlanmaları çok önemli" uyarısında bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak "Bunun nedeni ise cilde sürüldükten sonra ürünün ortalama 2 saat içerisinde faydasının giderek azalması. Dolayısıyla her 2 saatte bir ürünü tekrarlamayı ihmal etmeyin. Yüzme veya duşun ardından ya da aşırı terlediyseniz bu zamanı dikkate almadan mutlaka tekrarlayın"

Yazın yapılan bu hata cildin 10 kat hızlı yaşlanmasına sebep oluyor

HATA: CİLDİ SUSUZ BIRAKMAK

Günlük su ihtiyacını karşılamayan kişilerde ciltteki hassasiyet daha belirgin oluyor. ve vücut sağlığınız için her gün en az 10 bardak suyu düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin.

BİZE ULAŞIN