Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Yazan: Ömer ÜST

Nurizade Ziya Songülen:
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurucularından olan Ziya Bey, 1907-1908 tarihleri arasında görev yapmış ve kulüp tarihinin ilk başkanı olarak sarı-lacivertli tarihe adını yazdırmıştır. Köklü bir Osmanlı ailesine mensup olan Ziya Bey yüksek tahsilini Avrupa’da gerçekleştirmiştir. Hem ailesi hem de kendisi Osmanlı’da önemli görevler üstlenmişlerdir. Nurizade lakabı babası Suat Bey’in dedesi Nuri Bey’den gelir. Başkanlığı döneminde “Papazın Çayırı” olarak bilinen stadı yani şimdiki adıyla Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nu 17 altın karşılığında satın almıştır. 1936 yılında beyin kanamasından vefat eden Ziya Bey, ilk kurucu ve ilk başkan olarak halen saygı ve sevgi ile anılmaktadır.

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Ayetullah Bey: Fenerbahçe kurucularından olan Ayetullah Bey, 1908 yılında Ziya Bey’in istifası üzerine kulüp başkanı olmuştur. Kendisi Galatasaray Lisesi mezunu bir Fenerbahçeli ve ilk takımda kaleci ve savunma oyuncusu olarak görev almıştır. Bu dönemde kulüp sıkıntı içine düştüğünde 1909 yılında Üsküdar ve Pazaryolu kulüpleriyle birleşme görüşmeleri yapılmıştır. Bu kulüp yöneticilerinin Fenerbahçe adı üzerinde pazarlığa tutuşması üzerine restini çeker ve kulüp tarihine geçen bir konuşmaya imza atar ve şu sözleri söyler: "Fransa Kralı XIV. Louis 'L'état, c'est moi-Devlet ben'im" demişti. Ben de Fenerbahçe ben’im diyor ve bu pazarlığı kabul etmiyorum". Bunun üzerine ikinci yılında kapanma tehlikesi yaşayan kulübü bir anlamda kurtarmış olur. Ayetullah Bey 1919’da İspanyol nezlesinden dolayı 31 yaşında vefat etmiştir.

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Tevfik Haccar Taşçı: 1909-1910 yılları arasında Fenerbahçe Kulübünde başkanlık görevini üstlenmiştir. Bu dönemde Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizilen Fenerbahçe Amblemi, Tevfik Haccar Taşçı tarafından İngiltere'de yaptırılmıştır. Tevfik Taşçı'nın Fenerbahçe tarihine bir diğer hizmeti ise tenis branşının yayılıp sevilmesidir.

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Osman Fuat Efendi (Osmanoğlu): 1911-1912 yılları arasında Fenerbahçe Başkanlığı yapmıştır. Osmanlı Hanedanı’ndan V. Murat’ın torunudur.

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Hamit Hüsnü Kayacan: Galatasaray Spor Kulübü' nün kurucularından ve ilk yöneticilerinden olan Hamit Hüsnü Kayacan Fenerbahçe'ye 1912 yılında idareci olarak geçti ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığını Osman Fuat Efendi'den devraldı. Bu görevi 2 yıl sürdüren Kayacan, 1914'de görevi Hulusi Salih Paşa'ya bırakmıştır. Fenerbahçe'ye geçtikten sonra 1 Eylül 1913'te Galatasaray kurucuları listesinden çıkarılmıştır. Hamit Hüsnü Kayacan ayrıca Türkiye'nin ilk futbolcusu kabul edilen Galatasaray Spor Kulübü' nün 29 sicil numaralı üyesi Fuat Hüsnü Kayacan'ın abisidir. 1952 yılında ehliyetsiz bir taksi şoförünün çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

Karzeg Salih Hulusi Paşa: 1914-1915 yılları arasında Fenerbahçe Kulübünde başkanlık görevini üstlenmiştir. VI. Mehmet Vahdettin saltanatında ve İstanbul'un işgal altında bulunduğu dönemde 8 Mart 1920 - 5 Nisan 1920 tarihleri arasında yirmi sekiz gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Gelmiş geçmiş tüm Fenerbahçe başkanları

 Mehmet Sabri Toprak: 1915-1916 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı yapmıştır. IV. ve V. Dönem Manisa Milletvekilliği ile TBMM Başkanvekili ve Tarım Bakanlığı yapmıştır.

BİZE ULAŞIN