Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın ısırılmış logosunun sırrı!

'ın ikonik hale gelen ısırılmış elma şeklindeki logosunun sırrını biliyor musunuz? İşte logonun pek bilinmeyen detayları...

Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!
'ın logosu neden ısırılmış elma? Elma meyvesiyle ilgili birçok hikaye biliyoruz. Peki Apple bunlardan hangisinden etkilenmiş olabilir? Apple'ın logosunun gerçek hikayesini kimler biliyor?
Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!
Geçtiğimiz hafta sizlere şirketinin sıfırdan günümüze nasıl geldiği ile ilgili bir dosya içerik hazırlamıştık. Şimdi sıra geldi Apple'ın ünlü "ısırılmış elma" logosunun hikayesinden söz etmeye.
Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!

NEDEN ISIRILMIŞ ELMA?

Bu konuyla ilgili aslında birden fazla hikaye var. Ancak şu anda en çok kabul göreni şu; iPhone veya Mac'in arkasındaki logo Alan Turing'e adanmış. İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Turing, bildiğiniz üzere bilgisayar biliminin kurucusu olarak sayılıyor.

Turing, modern bilgisayarın temellerini atmakla kalmadı, yapay zekaya yönelik araştırmalara öncülük etti ve savaş zamanında gizli kodların çözümünü sağladı.

Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!

APPLE İLE İLGİSİ NE?

Aslında logosunun hikayesi, Turing ile onun ölümüyle kesişiyor. Çünkü Turing'in ölümü bir elma ile oluyor. Savaşın ardından, bir eşcinsel olan Turing'e, o zamanlar bu durum İngiltere'de suç sayıldığı için iki seçenek sunuluyor, hapis cezası ve ilaç yoluyla hadımlaştırılmak.

Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!
Turing bu iki cezayı da kabul etmiyor ve bir elmaya bir fili bile öldürebilecek derecede zehir enjekte ediyor ve bu elmadan bir ısırık alarak hayatına son veriyor.
Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!

Bu olayın ise 7 Haziran 1954 tarihinde gerçekleştiği biliniyor. 'ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak ise Turing'in bu hikayesinden çok etkileniyor ve yeni kurdukları şirketine bu logoyu uygun görüyorlar.

Apple'ın ısırılmış logosunun sırrı!

'ın gökkuşağı renklerine boyanmış logosunun da bu hikayeden geldiği söyleniyor.

Bu arada not olarak düşelim, Apple'ın ilk ürünlerinden Macintosh da aslında bir elma türü.

DİĞER FOTO GALERİLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN...

BİZE ULAŞIN