Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

Zarif kıvrımları, turuncu ve mor yansımalı kayalarıyla dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden biri. Grand Canyon'un da bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona Eyaleti'nde yer alan Antelope Canyon, iki ayrı bölümden oluşuyor. Erozyonlar sonucu doğal olarak oluşan bu kanyonun bazı kısımlarının kollarınızı açtığınızda dokunabileceğiniz kadar dar olduğu söyleniyor.

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

1. ANTELOPE CANYON / ABD

Kanyonlar dünya üzerindeki en şaşırtıcı jeolojik yapılardan biri. Dünya üzerindeki çoğu , muhteşem görüntüsünün yanı sıra eşsiz ekosistemleriyle de nadir görülen canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. Labirenti andıran görünümleri ve derin kayalıklarıyla başınızı döndürecek dünyanın en güzel 10 kanyonuna bir göz atmaya ne dersiniz?

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

2. TAROKO GORGE / TAYVAN

Tayvan'ın kayalıklardan oluşan doğu kıyılarının yakınında yer alan Taroko Gorge, adanın en büyük turistik merkezlerinden biri. Uzunluğu 19 kilometre olan kanyonda birçok farklı manzarayı gözlemleyebileceğiniz çeşitli yürüyüş parkurları bulunuyor. Nefes kesici görünümünü içinden geçen nehirle tamamlayan Taroko Gorge her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

3. CALCO CANYON / PERU

And Dağları'nın çevrelediği Peru'da bulunan Calco Canyon, Amerika'daki Grand Canyon'dan iki kat daha derin. Calco Nehri'nin oluşturduğu bu ilgi çekici yer, muhteşem manzarasına ek olarak büyük yırtıcı kuşlardan "Condor" adıyla bilinen "Tepeli Akbabalar"ı yakından görme fırsatı sunuyor.

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

4. SAMARİA GORGE / YUNANİSTAN

Samaria Gorge, Yunanistan'ın Girit Adası'nın güneyinde yer alıyor. 16 km uzunluğundaki bu her sene 250 binden fazla kişiyi ağırlıyor. Adanın en büyük turizm merkezlerinden olan kanyonun tamamını yürümek yaklaşık 5 - 6 saat sürüyor. Milli park statüsünde olan bu alan, mayıs ve ekim ayları arasında ziyarete açık oluyor.

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

5. WAİMEA CANYON / HAWAİİ

Pasifik'in en büyük kanyonu olan Waimea Canyon, Hawaii'nin Kauai adasının batı tarafında yer alıyor. Dünyanın en renkli kanyonu olan Waimea, eşsiz görüntüsüyle adeta büyülüyor. Binlerce yıl önce Waialeale Dağı'ndan akan nehirler tarafından oyulan kanyonun derinliği 1.100 metre, uzunluğu 16 kilometre, genişliği ise 1.6 kilometre.

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

6. GORGE DU VERDON / FRANSA

Bir nehir kanyonu olan Gorge du Verdon, Fransa'nın güneydoğusunda yer alıyor. 25 km uzunluğa sahip , doğa severler için Avrupa'nın en güzel noktalarından biri. Verdon Nehri'ni çevreleyen kanyonun yüksekliği ortalama 700 metre. Manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Gorge du Verdon; tırmanış, trekking ya da su sporları yapmak isteyenler için harika bir yer.

Dünyanın en merak uyandıran 10 Kanyonu

7. TİGER LEAPİNG GORGE / ÇİN

Güneybatı Çin'deki Yangtze Nehri üzerinde yer alan Tiger Leaping Gorge, 16 km uzunluğunda ve etrafı dağlarla çevrili. Dünyanın en derin kanyonu olduğu düşünülen bu eşsiz kanyonun yüksekliği yer yer 3.000 metreye kadar çıkabiliyor. Kanyonun tamamını iki ayrı patika boyunca yürüyerek keşfetmek mümkün.

SON DAKİKA