10 soruda uçak krizi

 • 1
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

RUS UÇAKLARININ TÜRKİYE SINIRINDA NE İŞİ VAR?
Sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi Ortadoğu'nun bir numaralı gündem maddesi oldu. Peki bu sürece nasıl gelindi, bundan sonra neler olabilir? Sabah.com.tr yazarı Taha Dağlı, en çok merak edilen soruları yanıtladı.

 • 2
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

RUS UÇAKLARININ SINIRIMIZDA NE İŞİ VAR?
Rusya 30 Eylül'den itibaren Suriye'yi bombalıyor. Lazkiye'deki Basil Esed hava üssünden kalkan jetler 2 aya yakın süredir bir çok noktayı vuruyor. O noktalardan en stratejik olanı da Bayırbucak. Son olarak Bayırbucak'ı bombalarken, Türkiye sınırını ihlal ettiler. Bunun karşılığında da Türkiye ikazlarını yaptı ardından ihlal devam edince uçağı düşürdü.

 • 3
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

RUS UÇAĞINA MÜDAHALEYİ NASIL OKUMAK GEREKİR?
Türkiye, Rus uçağına müdahale ile Bayırbucak üzerinden plan üstüne plan yapan güçlere açık bir Bayırbucak mesajı vermiş oldu. Nedir bu mesaj, Bayırbucak'ın Türkiye ve Türkmenler adına çok önemli bir yeri var, korunması gereken bir hat orası. Bu nedenle günlerdir Bayırbucak'a yapılan saldırılara, Rus uçağının düşürülmesiyle haklı ve hukuk kuralları çerçevesinde bir karşılık verilmiş oldu.

 • 4
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

RUSLAR İLK OLARAK NE ZAMAN SINIR İHLALİ YAPTI?
Rusya 30 Eylül'de Suriye'ye yönelik hava saldırılarını başlattıktan sonra ilk hedefleri Lazkiye'deki Bayırbucak bölgesiydi. Ve o bölgeyi bombalarken 5 Ekim Pazartesi günü ilk kez Türkiye sınırını ihlal ettiler, bunun arkasından bir ihlal daha geldi ve sonrasında F-16'larımıza yönelik bir de taciz yapıldı. Türkiye o süreçte Rusya'ya diplomatik çerçevede uyarılarını yaptı, tekrar etmesi halinde karşılık verileceğini söyledi.

 • 5
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

NATO'NUN İLK TEPKİSİ NASILDI?
5 Ekim'deki sınır ihlalini hatırlayın, NATO'nun çok sert bir tepkisi olmuştu. Türkiye'nin yanında Rusya'ya karşı çok sert mesajlar verilmişti. Hatta iş öyle bir noktaya getirildi ki o süreçte, Türkiye 'he' dese Rusya'ya karşı savaş bile açılacaktı neredeyse. Tabi ABD ve Batı'nın o sert tepkilerinin altında Rusya'nın Suriye'ye yönelik bombardımanına bir mesaj olduğu yazılıp, çizildi. Hatta Rusya'nın Suriye'ye girmesine olanak sağlayarak Moskova'nın hataya zorlandığı şeklinde algılandı.

 • 6
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

EKİM AYINDA SERT TEPKİ VEREN NATO BU SÜREÇTE NASIL TAVIR ALACAK?
NATO elbette Türkiye'nin yanında yer alacaktır. Zira Türkiye bu reaksiyonla ilgili gereken bilgi paylaşımını yaptı. Ancak yine de temkinli olmak lazım. Bir de şu durum var Türkiye bu konuda hukuki olarak yüzde yüz haklı pozisyonda. Ortada bir sınır ihlali var ve bunun karşılığı angajman kurallarında açık, Türkiye de bu sınırlar çerçevesinde hakkı olan meşru olan tepkisini verdi.

 • 7
 • 11
10 soruda uçak krizi
10 soruda uçak krizi

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDE KRİZ ÇIKAR MI?
Türkiye ile Rusya bir çok konuda işbirliği halinde. 2011'den bu yana iki ülke arasındaki en büyük görüş ayrılığının olduğu konu Suriye meselesi. Geçen yıl Kırım'da da benzer bir farklılık oluşmuş ancak Rusya Kırım konusunda Türkiye'ye verdiği sözleri tutarak krizin önüne geçmişti. Bundan sonraki süreç biraz daha farklı işleyecektir. Çünkü ortada Bayırbucak ve Türkiye'yi direk ilgilendiren bir hadise var. Ancak Rusya bu konuda haksız ve ona göre tavır alması gerek. Zira Rusya Ukrayna ve Suriye'de muharip güç bulunduruyor ve bu kadar dışarı açılmak Rusya'ya pahalıya mal olabilir. Bu risk her zaman var.

BİZE ULAŞIN