2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine) - İşte tam liste ve biyografiler...

Binali Yıldırım Başbakanlığı'nda 65. Hükümet'in tam kadrosu açıklandı

AK Parti'nin olağanüstü kongresinde genel başkan seçilen Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin 65. Hükümeti'ni açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bakanlar Kurulu listesini sunduktan sonra kabinesini açıklayan Binali Yıldırım'ın listesinde sürprizler dikkat çekti. Recep Akdağ 3 yıl aradan sonra yeniden Sağlık Bakanı olurken Çevre Bakanlığı'na Mehmet Özhaseki getirildi. Merakla beklenen ekonomi kurmayı ise değişmedi. Mehmet Şimşek, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu. Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna Ahmet Arslan getirildi. Süleyman Soylu, yerini korudu. Ekonomi Bakanlığı görevi ise Nihat Zeybekçi'nin oldu. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise yeni kabinede görev almadı.

Yeni kabinede kimler var? İşte yeni bakanların isimleri ve tüm detaylar...


İşte 65. Hükümet Bakanlar Kurulu Listesi:

Başbakan: Binali Yıldırım

 • 1
 • 37
2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine) - İşte tam liste ve biyografiler...
2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine) - İşte tam liste ve biyografiler...

BAŞBAKAN: Binali Yıldırım

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955'te Erzincan Refahiye'de doğdu. Baba adı Dursun, anne adı Bahar'dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)'de ihtisas eğitimi aldı. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğünde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. 1999'da Uluslararası "SKAL" kalite ödülünü aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 22. Dönemde İstanbul, 23. Dönemde Erzincan Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 61. ve 64.Hükümette yeniden Ulaştırma Bakanı oldu.

İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Yıldırım, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • 2
 • 37
2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine)
2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine)

BAŞBAKAN YARDIMCISI: Numan Kurtulmuş

Numan Kurtulmuş 1959 yılında doğmuştur. Liseyi İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne girmiştir.

İleri düzeyde İngilizce bilen Kurtulmuş evli ve üç çocuk babasıdır.

İşletme eğitimini tamamladıktan sonra 1984 yılında yüksek lisans yapmıştır. 1989'da Amerika'da Temple Üniversitesi School of Business & Management'da lisansüstü çalışmalar yapmış ardından Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations'nda misafir öğretim üyesi olarak görev almıştır. 1992 yılında ise İstanbul Üniversitesi'nde doktora yapmış ardından aynı üniversitenin İktisat Fakültesi'nde Doçent olmuştur. 2004 yılında da profesör unvanını almıştır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal iletişim dersleri veren Kurtulmuş uluslararası ve Türk kuruluşların sempozyum ve seminerlerinde konuşmacı olarak da yer almıştır. 10 Ağustos 2014 yılında Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş ardından 64. Hükümette de Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenmişti.

 • 3
 • 37
65. Hükümet'in kabine üyeleri
65. Hükümet'in kabine üyeleri

BAŞBAKAN YARDIMCISI: NURETTİN CANİKLİ

Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960'da Giresun Alucra'da doğdu. Babasının adı Şevket, annesinin adı Ayşe'dir.

Yeminli Mali Müşavir; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görev üstlendi. Yeni Şafak gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

22 ve 23. Dönemde Giresun Milletvekili seçildi. 22. Dönemde TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu.


İngilizce bilen Canikli, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 • 4
 • 37
65. Hükümet'in kabine üyeleri
65. Hükümet'in kabine üyeleri

BAŞBAKAN YARDIMCISI: Yalçın Akdoğan

Yalçın Akdoğan, 22 Eylül 1969'da Üsküdar'da doğdu. Siyaset Bilimi Doçenti ve Yazar; Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bölümünde, doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladı. Milliyet gazetesinde staj yaparak gazeteciliğe başladı. İç Anadolu gazetesini çıkardı. Yeni Şafak ve Star gazeteleri ile çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Pendik Belediyesi Eğitim Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Devlet Bakanı Basın Müşavirliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği görevlerinde bulundu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Okulunda ders verdi. 8 adet kitabının yanında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

Akdoğan 64. Hükümette Başbakan Yardımcısı görevindeydi.

İngilizce bilen Akdoğan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • 5
 • 37
65. Hükümet'in kabine üyeleri
65. Hükümet'in kabine üyeleri

BAŞBAKAN YARDIMCISI: Mehmet Şimşek

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967'de Batman Arıca'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. ABD Büyükelçiliğinde ve Deutsche Menkul Kıymetlerde kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Biriminde görev yaptıktan sonra uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch'te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. Aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı görevine atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette Maliye Bakanlığı görevini yeniden üstlendi.

Mehmet Şimşek 64. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevindeydi.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • 6
 • 37
65. Hükümet'in kabine üyeleri
65. Hükümet'in kabine üyeleri

BAŞBAKAN YARDIMCISI: Tuğrul Türkeş

Yıldırım Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954'te İstanbul'da doğdu. Babasının adı Alparslan, annesinin adı Muzaffer Şükriye'dir. İktisatçı ve İş Adamı; Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı. PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Medikal, sigortacılık ve uydudan görüntüleme konuları ile faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yönetici ve ortaklık yaptı. Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yaptı. 24. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği görevine yeniden seçildi.

64. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevindeydi.

İngilizce bilen Türkeş, 3 çocuk babasıdır.

 • 7
 • 37
2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine)
2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine)

BAŞBAKAN YARDIMCISI: Veysi Kaynak

Veysi Kaynak, 1962 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Serbest Avukatlık, Kahramanmaraş Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı, Encümen Başkanlığı, Bütçe Komisyon Başkanlığı ve Belediye Başkanvekilliği, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı, Özel Sektörde Yönetim Kurulu Başkanvekilliği, TBMM XXIII. Dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği, Türkiye - Bahreyn Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır. Evli ve beş çocuk babasıdır.

7 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Adalet Bakanı yardımcısı olmuştur. TBMM 25. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili seçilmiştir.

BİZE ULAŞIN