Türkiye'nin en iyi haber sitesi

medyası Erdoğan'a kilitlendi

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajları dünya medyasında ilk sıraya oturdu. Batı ve Arap basınının yanı sıra Erdoğan'ın
açıklamalarını dikkatle takip edenler ise gazeteleriydi. Taha Dağlı İsrail medyasının Erdoğan tedirginliğini, Filistin'deki Türkiye etkisi ve Türkiye'nin Müslüman dünyasındaki belirleyici rolünü sabah.com.tr'ye değerlendirdi.

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

İSRAİL GAZETELERİ ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINI NASIL GÖRDÜ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle 2 gündür ve 'deki katliamlarla ilgili ve özellikle de 'e verdiği sert tepki, İsrail gazetelerinin internet sitelerinde üst sıralarda anında yer buldu. Tabi İsrail medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok yakından takip ediyor, onun sözlerinin bir karşılığı olduğunu iyi biliyor.

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

İSRAİL'İN ERDOĞAN'DAN ÇEKİNCESİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Müslüman coğrafyada bir karşılığı var. Ümmet onu lider olarak görüyor. bunun farkında. Kendileri için bir tehdit olarak görüyorlar. Bunu geçen yıl çok açık bir şekilde ortaya koymuşlardı. Netanyahu'ya yakın bir gazete Mescidi Aksa ve Erdoğan resimlerini yan yana koyup, manşet yapıp, "Erdoğan 'ü müslümanlaştırmaya çalışıyor" demişlerdi.

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

ERDOĞAN'IN FİLİSTİN'DEKİ ETKİSİ İSRAİL'E GÖRE NE BOYUTTA?

en çok 'de sokak direnişinden çekiniyor. 'te küçük grupların toplanmasına bile müsaade edilmez. 'de sınırda toplananlar o yüzden katlediliyor. O insanlar için Türkiye'den gelen desteğin önemi büyük, bu destek maddi değil manevi bir destek. Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistin'e destek açıklaması yaptığında İsrail'de gerginlik, Filistin tarafında ise moral motivasyon kaynağı oluyor. Filistinli biliyor ki, bu direnişte yalnız değil.

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

İSRAİL'İN ÇEKİNDİĞİ BAŞKA BİR LİDER YOK MU?

özellikle 2012'den bu yana Ortadoğu'yu tam istediği şekilde dizayn etti. Kendisine aykırı hiçbir devlet adamı yok etrafta. Sadece Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan. Ve Erdoğan'ın davasında bir karşılığı var, İsrail en çok bundan çekiniyor. Kitleler etkileniyor, bu durum İsrail kamuoyunda tedirginliğe yol açıyor.

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

İSRAİL'İN YAŞADIĞI NASIL BİR TEDİRGİNLİK?

halkı korku ve tedirginlik içinde olan ve bu şekilde yaşayan bir topluluktur. Çünkü orada işgalciler ve işgalci olduklarından
dolayı suçluluk psikoloji içerisindeler. Böyle bir durumda karşılarında o toprakların gerçek sahipleri olan Filistinliler var. halkı direnişçidir, direnmek onlar için yaşam biçimidir, bu uğurda dışardan bir Müslüman ülkeden destek gördüklerinde onların
coşkusu daha da artıyor, Filistinliler sokaklarda çoğaldıkça, hele bir de sokak hareketlerini geniş kitlelere yaydıklarında İsrail'de büyük bir tedirginlik yaşanıyor. Zaten bu kadar saldırgan olmalarının sebebi de bu tedirginlik. Çünkü öldürüyorlar, vuruyorlar ama bitmiyor direniş artarak devam ediyor.

İsrail medyası Erdoğan'a kilitlendi

FİLİSTİN'DE TÜRKİYE SEVGİSİ?

Bu son olaylarında bir Gazzeli elinde Türk bayrağıyla kamera karşısına geçti ve dedi ki, "biz direnişteyiz ama bizim direnişimizi sağlayan güç Türkiye'dir çünkü Türkiye, direnişinin öncüsüdür, o yüzden teşekkürler Türkiye ve Türk halkı" diye bir sosyal medya mesajı yayınladı. İşte Türkiye'nin Filistin'de böyle bir etkisi var, 'in Türkiye tedirginliği de buradan geliyor. Filistinliler Mescidi Aksa'yı savunurken, bu direnişte yalnız olmadıklarını, Türkiye'nin yanlarında olduğunu biliyor ve bu bilinç onların direncini artıyor.

BİZE ULAŞIN