Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte harekatı

Türkiye'nin uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü dev operasyon başladı. Kıbrıs Harekatı'ndan sonra en büyük harekat olarak nitelendirilen ve Barış Pınarı adı verilen operasyonla Suriye'nin kuzeyindeki teröristler temizlenecek. İşte o harekatın dakika dakika ilerleyişi…

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından paylaştığı mesajla harekatı dünyaya ilan etti. Erdoğan'ın tweetinden dakikalar önce Türk savaş uçakları Ceylanpınar'ın karşısındaki Rasulayn'daki terör hedeflerini vurdu. Bugün saat 16.10'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından operasyonun başladığını ilan etti.

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Saat 16.00 : Türk savaş uçakları, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında yer alan Rasulayn'daki terör hedeflerini bombardımana tuttu. Hava saldırısı, televizyonların canlı yayınında izlendi.

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Saat 16.10 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından operasyonun başladığını ilan etti.

"Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır.

Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.

Harekatı ile,

Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz.
Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.
Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.

#BarışPınarıHarekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta 'yle birlikte olan tüm yerel destek unusurlarına muvaffakiyetler diliyorum.

Allah yar ve yardımcımız olsun."

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Saat 16.00 Operasyon saatinde bölgede tüm iletişim sistemleri durdu. Edindiği bilgiye göre, uzun süredir bölgede bulunan terör örgütü mevziler kazarak tuzaklamalar yaptı. YPG'nin özellikle okullar ve hastane olarak kullanılan binalara bombalar yerleştirdiği belirlendi. Bu bombaların telefonla ve internet üzerinden patlatılmasının önüne geçmek için ilk olarak elektronik sinyaller kesildi. Bu sinyallerin kesilmesi için ise Koral'ın kullanıldı. Sinyallerin kesilmesinin ardından hedefler vurulmaya başlandı.

Barış Pınarı Harekatı'nda terör hedefleri böyle vuruldu! İşte o anlar...

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Saat 16.35 : Demokratik Güçleri (SDF) çatı ismini kullanan terör örgütü YPG, ABD ve koalisyondan Türk savaş uçaklarının bombardımanını durdurmak için Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istedi.

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Saat 16.30 : ABD'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak operasyonla ilgili bilgilendirildi.

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

Saat 16.55 Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerini Harekatı hakkında bilgilendirmek amacıyla Bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

BİZE ULAŞIN