Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana artık pavyonla anılmıyor

Meşhur pavyonlarını araştırmak için gittiğimiz Adana'da son yıllarda açılmış barlarla, diskolarla ve gece kulüpleriyle karşılaştık. Adana gece hayatı İstanbul'u ve İzmir'i aratmıyor. Adanalı gençler rakı değil mojito içiyor. Türkiye'nin önde gelen DJ'leriyle ve dünyaca ünlü yıldızlarla eğleniyor

Adana artık pavyonla anılmıyor

İBRAHİM ALTAY

ADANALI toprak ağası, Adanalı fabrikatör, Adanalı fabrikatörün oğlu gibi tiplemeleri eski Türk filmlerinden hatırlarız. Bunların yolu bir şekilde Adana pavyonlarına düşer; orada gördükleri bir şarkıcıya ya da konsomatrise âşık olurlar. Adana’nın Adana olduğu zamanlarda, kebabından bile meşhurdur pavyonları... 1940’lı yıllardan başlayarak 10 yıllar boyunca şatafatını sürdüren bu pavyonlarda Hamiyet Yüceses ve Müzeyyen Senar gibi efsaneler mikrofonsuz şarkı söylemiştir. Onların yerini almak isteyen Zeki Müren’e bu pavyonlarda delikli ‘yüz para’ atılmıştır. Ajda Pekkan ilk kez orada sahneye çıkmış ve yuhalanmıştır. Behiye Aksoy’dan Şükran Ay’a, Muazzez Ersoy’dan İbrahim Tatlıses’e, Seda Sayan’dan Sevim Tuna’ya bir kısmı bugün de meşhur olan pek çok sanatçının yolu bu pavyonlara düşmüştür...

Fotograflar: Erkan Sevenler

 

 

 

Adana artık pavyonla anılmıyor

Fotoğrafçı arkadaşım Erkan Sevenler’le birlikte Adana’daki gece hayatını ve Adana pavyonlarının bugün ne durumda olduğunu araştırmak üzere yola çıktık. Ulaştığımız sonuçlar son derece şaşırtıcıydı. Adana’da sadece iki pavyon kalmış: Afrodit ve Maksim. Onların da müşterileri epey azalmış. Adana’da pavyonların yerini barlar, kafeler, diskolar ve gece kulüpleri almış. Hepsi birbirinden ‘rafine’ ve seçkin bu mekanların çoğu son beş yıl içerisinde açılmış. Buna rağmen hepsi de hınca hınç doluyor. Bu mekanlara giden gençleri İstanbul, Ankara, İzmir hatta Avrupa gençlerinden ayırmak mümkün değil.

Adana artık pavyonla anılmıyor

Adanalı gençler suşi yiyor
Kent yoksullaşmış ama gelir dağılımındaki dengesizlik de azalmış. Şehrin son 25 yıl içerisinde gelişen ve yeni Adana denilen bölümünde orta-üst gelir grubuna mensup yeni bir kentli zümre oluşmuş. Bu zümre Adana’nın eğlence anlayışını değiştirmiş.

Adana artık pavyonla anılmıyor

Meşhur İngiliz pub zinciri
North Shield, 2006’da Adana’da iki şube açmış. Bu şubelerden biri göl manzaralı Park Zirve’de, diğeri Ziya Paşa Bulvarı’nda. Her ikisi de büyük rağbet görmüş. North Shield, ‘Irish’ tarzı dekorasyonu, malt viskileri ve çok çeşitli biraları nedeniyle tercih ediliyor. Özellikle ‘ale’ tipi koyu renkli biraları Adanalılar tarafından sevilmiş.

Adana artık pavyonla anılmıyor

Casara, Adana’nın en iyi ‘rock’ barı olarak gösteriliyor. Şehrin ortasında sıkışıp kalmış olan Kıpkırmızı, yemekleri ve canlı müzik nedeniyle gidilebilecek yerlerden biri.

Adana artık pavyonla anılmıyor

Friends, Adana’daki barlar arasında mutfağıyla ön plana çıkıyor. Mekanın en önemli özelliği suşi bara sahip olması. İncirlik’teki Amerikan askerlerinin de ilgi gösterdiği Friends’te ‘noodle’dan ‘beef chicken’a, ‘dana tripot’tan Robespierre pizza’ya çok zengin bir mönü mevcut. Tatlıları arasında elmalı turta ve teramisu seviliyor. Friends’te Adanalı gençlerin ‘strawberry margarita’yı beğendiğini öğreniyoruz. Cuma ve cumartesi geceleri konservatuar öğrencisi bir grup sahne alıyor. Biz oradayken Bob Marley’in Get Up Stand Up şarkısını söylüyorlardı.

Adana artık pavyonla anılmıyor

GÜNDÜZ RESTORAN, GECE DİSKO
Adana’daki restoran-bar-disko karışımı mekanların başında Lava geliyor. Hafta içerisinde restoran-bar olarak hizmet veren Lava, hafta sonlarında saat 10.30’dan sonra göz alıcı bir diskoya dönüşüyor. Masalar kaldırılıyor, ışıklar kararıyor ve DJ’ler sahne alıyor. Lava’da çalan DJ’ler arasında Suat Ateşdağlı gibi ünlü isimler de var. 26 Şubat Cumartesi gecesi gittiğimiz Lava’da adım atacak yer yoktu ve Adanalı gençler çılgınca eğleniyordu. Lava’nın yazlık barı, göl manzarası sayesinde mekana güney havası veriyor. Lava’nın müşteri profilini 22-40 yaş arası gençler oluşturuyor.

BİZE ULAŞIN