Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cengiz Topel Kimdir?

Cengiz Topel kimdir?

İçinden tren geçen her şehirde bir İstasyon Caddesi bulunan bir memlekettir, burası. Yine her şehirde, mutlaka, en büyük caddelerden birinin adı Atatürk Caddesi’dir. Öte yandan; 1896 yılındaki Yunan Savaşı ve Plevne Savunması’nın kahramanlarından Abdülezel Paşa’nın adıyla anılan Cibali’deki caddenin adının Kadir Has Caddesi olarak değiştirilmesi gibi, bir zamanlar toplum için büyük anlamı olan isimler silinir, gider bizde. Bu kahraman paşamızla birlikte, adları bir ara vapurlara verilen diğer kişiler de unutulmuştur. Ancak biri var ki, o, asla unutulmaz: Cengiz Topel. Çünkü bu merhum ve muhterem şahsiyetin adı, tam 607 tabelada (Okul, mahalle, cadde, sokak, havaalanı vb.) yazıyordur!

Kaynak: Esquire

Cengiz Topel kimdir?

PEKİ, CENGİZ TOPEL KİMDİR?

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ilk havacı şehidi olan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, hem kahramanlığı ğı hem de ölüm şekli nedeniyle, Kıbrıs ve Türkiye Türkleri için kutsal bir hatıradır. 1934 yılında İzmit’te doğan Topel, ilk ve orta öğrenimini Bandırma ve İstanbul’da tamamladıktan sonra; lise öğrenimini, Haydarpaşa Lisesi’nde başlayıp, Kuleli Askerî Lisesi’nde devam ettirir ve 1953 yılında mezun olur.

Cengiz Topel kimdir?

1955 yılında, Kara Harp Okulu’nu bitirir ve Asteğmen rütbesiyle orduya katılır; küçük yaşlardan beri havacılığa meraklı olduğundan, “Hava” sınıfını seçer. Ardından, pilotaj eğitimi için Kanada’ya gönderilir ve eğitimini başarıyla tamamlayarak, 1957 yılında yurda döner.

Cengiz Topel kimdir?

1961 yılında, Eskişehir 1. Ana Jet Üssü’ne atanan ve 1963 yılında yüzbaşılığa terfi eden Topel, 1964 yılının Ağustos ayında, Kıbrıs üzerinde caydırma amaçlı yapılan uçuşlara katılır.

Cengiz Topel kimdir?

BU ADA İÇİN VERİLEN SAVAŞ, hiç bitmez! Her ne kadar çoğumuz Kıbrıs sorununu 1974 yılındaki zaferle hatırlasak da, sorunun geçmişi 1960’lı yıllara dayanır. Tarih boyunca savaşlara ve işgallere sahne olan Kıbrıs’ın 1570 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetine geçmesiyle, adaya Türkler göç etmeye başlar; 300 sene sonunda ise, Kıbrıs’ta, Türk nüfusun yoğunluğu hatırı sayılır miktarda artar.

Cengiz Topel kimdir?

1878 yılında İngilizlerle imzalanan gizli bir sözleşme uyarınca, “geçici” olarak İngilizlere verilen Kıbrıs; 1914 yılında, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla resmen ilhak edilir. İstiklal Savaşı’nın kazanılmasından sonra da, Lozan Antlaşması’yla resmen tanınan Türkiye Cumhuriyeti; anlaşmanın 16., 20. ve 21. maddeleri gereğince, Kıbrıs’ın İngilizler’e bırakılmasını kabul eder.

Cengiz Topel kimdir?

1960 yılına kadar İngiliz idaresinde kalan Kıbrıs’taki Rumlar, 1931 yılından itibaren, ENOSIS (Birleşme, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması.)’i gerçekleştirmek için ayaklanır. Başarısız çabaların ardından, 1953 yılında EOKA (Kıbrıslılar’ın Millî Mücadele Örgütü) kurulur ve asıl mücadele o zaman başlar. 1 Nisan 1955’te yayımladığı bildiriyle, EOKA, İngilizleri ve Türkleri düşman kabul ettiğini açıklar.

BİZE ULAŞIN