Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

Türkiye'nin şu sıralar en çok konuşulan ismi Can Bonomo. Ama çoğunluk onu hiç tanımıyor. Bonomo "Bu, hayatımda üstlendiğim en büyük görev. Müziğin dini, dili, ırkı olmaz ama bir bayrağı temsil eden bir vatandaş olarak çıkıyorsun oraya, " diyor

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

Türkiye’nin şu sıralar en çok konuşulan ismi Can Bonomo. Ama çoğunluk onu hiç tanımıyor. Bonomo “Bu, hayatımda üstlendiğim en büyük görev. Müziğin dini, dili, ırkı olmaz ama bir bayrağı temsil eden bir vatandaş olarak çıkıyorsun oraya, ” diyor

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

Cihangir'deki evinin yakınlarında, Salon Bahçe’de buluştuk Can Bonomo’yla. İçeri girdiğimde gazeteciler sırasını bekliyor, Can Bonomo’ysa kameraların karşısında Nefise Karatay’ın sorularını cevaplıyordu. Can Bonomo’nun şu sıralar yoğunluktan nefes alamayan menajeri, sevgili arkadaşım Ece Çelebioğlu’nun telefonlarıysa susmuyor. “Tamam Yılmaz Bey,” diyor telefondakine. Kapatınca “Hangi Yılmaz?” soruma, “Özdil,” yanıtını alıyorum. Anlayacağınız, şu sıralar herkes onun, Can’ın peşinde. Koparabildiğini koparmaya çalışıyor. Adını daha önce duymamış olanların bir kısmı “Kim canım bu çocuk?” diye aklınca küçümsüyor, diğerleri de “Can’ı ben keşfettim”in derdinde.

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

Konserlerine gelenlerin, festivallerde sayıları binlere ulaşan hayranlarınınsa keyfi yerinde. 24 yaşındaki Can aniden gelen bu ilgiden henüz bunalmamış, hem tadını çıkarıyor hem de işini yapıyor. Önceki rastlaşmalarımızın da tanışıklığıyla gelip “Merhaba,” diyor. “Nefes al biraz,” diyorum. Sabahtan beri ağzına tek lokma bile koyamamış. Oturup bir şeyler atıştırıp konuşmaya başlıyoruz, kim bu Can Bonomo diye...

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

- Son bir haftadır muhtemelen hayatının en yoğun günlerini yaşıyorsun. Nasıl gidiyor her şey? - Çok güzel, çok mutlu, çok keyifli geçiyor. Öte yandan, bir o kadar da yorucu... - Yorucu olan nedir? Eurovision’a katılacağının açıklanmasının ardından çok fazla şey değişti mi hayatında? - Hayatımda hiçbir şey değişmedi aslında. Daha fazla insan beni tanır oldu. Daha fazla dinlenir, sesi duyulur oldum ama bana göre hayatım aynı. Yoğunluk yüzünden sabahın köründe kalkıp, gecenin bir yarısında yatmak dışında tabii.

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

BİZİ TRT’DE GÖRÜP BEĞENMİŞLER
- Herkesin senin hakkında konuşmasından rahatsız oluyor musun?
- Yapıcı eleştiriler ve yıkıcı eleştiriler arasında gidip geliyor konuşulanlar. Herkes fikrini söylüyor konuyla alakalı. Eurovision öyle bir olay, herkesin söz sahibi olduğu bir şey. Ben Türkiye’yi temsil ediyorum. İnsanlar da ‘Biz de Türkiye’yiz, sen nasıl şarkı seçiyorsan, biz de onun hakkında fikrimizi söyleriz,’ gibi bir psikolojiye giriyor. Rahatsız olmuyorum ama.

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

- Bu insanların büyük çoğunluğu da seni tanımıyordu...
- İlk başta insanlar haklı olarak ‘Kim bu Can Bonomo?’ dedi. Çünkü ben popüler müzik yapan bir adam değilim. Tamam, halk beni tanımıyor olabilir, çünkü ben onların dinlediği türde bir müzik yapmıyorum, dolayısıyla bazılarına ulaşmak mümkün olmamıştır. Ama müzik otoritelerinin de bir kısmı ‘Can Bonomo kim?’ diyor. E sen bilmeyeceksen, kim bilecek?

Müziğin dili, dini, ırkı olmaz

- Sözde müzik otoriteleri bile seni bilmiyorken TRT nereden duymuş adını? - İsmail Güngör, (TRT Müzik Kanal Koordinatörü) videolarımızı çok beğenmiş. Bizi görüşmeye çağırmadan bir hafta önce TRT Müzik’te bir müzik programına katılmıştık. Çok keyifli, güzel geçmişti. Program esnasında, zaten delagasyon bizi izliyormuş. Bizim için test gibi bir şeymiş aslında. Oradaki hali, tavrı da beğenince aramaya karar vermişler.

BİZE ULAŞIN