Tarihte 11 Kasım

 • 1
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 1942
VARLIK VERGİSİ KABUL EDİLDİ
Varlık Vergsi, 11 Kasım 1942 tarih ve 4305 sayılı kanunla konulan olağanüstü servet vergisinin adıdır. Varlık Vergisi kanununun resmi gerekçesi, hükümet tarafından "olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek kârlılığı vergilemek" olarak tanımlandı. Oysa basına kapalı olarak yapılan CHP grup toplantısında başbakan Şükrü Saraçoğlu'nun vurguladığı gerekçeler farklıdır."Bu kanun aynı zamanda bir devrim kanunudur. Bize ekonomik bağımsızlığımızı kazandıracak bir fırsat karşısındayız. Piyasamıza egemen olan yabancıları böylece ortadan kaldırarak, Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz.Başbakan Saraçoğlu, 5 Kasım 1942'de okuduğu hükümet programında "Biz Türküz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve laakal o kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. (...) Biz ne sarayın, ne sermayenin, ne de sınıfların saltanatını istiyoruz. İstediğimiz sadece Türk milletinin hakimiyetidir." diyerek yeni hükümetin sosyal politikasını açıkladı. Varlık Vergisi kanunu ile toplam 314.900.000 TL vergi tahsil edildi. Bu sayının %70'i İstanbul'da toplandı. Toplam tahsilat, 394 milyon TL olan 1942 devlet bütçesinin %80'ini buluyordu.1935 sayımında Türkiye nüfusuna oranı %1,98 olan gayrimüslim azınlıklar, vergiden sonra başlayan göç nedeniyle 1945'te %1,56'ya ve 1955'te %1,08'e düştü. Vergi oranları ödenmeyecek kadar ağırdı. Ödeyemeyen Rum ve Ermeniler, evlerini, işyerlerini ve arazilerini yok pahasına satmak zorunda kaldı. Varlık vergisini ödeyemeyen Rum ve Ermeni azınlık Erzurum Aşkale'de zorunlu işçilik yani sürgüne gönderildi. Varlık vergisinin yarattığı travma nedeniyle Türkiye'de yaşayan özellikle Rum azınlık, yüzyıllar boyu yaşadıkları bu topraklardan göç etmek zorunda kaldı.

 • 2
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 1944
KEMAL SUNAL 70 YAŞINDA
Türk sinemasının büyük komedi ve sinema oyuncusu Kemal Sunal 11 Kasım 1944 tarihinde dünyaya geldi. Filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük ilgiyle izlenen usta oyuncu genellikle saf, şanslı, iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu oyuncu Altın Portakal 'da 'En İyi Erkek Oyuncu' ve 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' nü almıştır.
Google'dan Kemal Sunal jesti!
Türk sinemasının güldüren yüzü Kemal Sunal'ın 70'inci doğum gününü ünlü arama motoru Google unutmayarak Doodle yaptı.

KEMAL SUNAL'IN HİÇ GÖRMEDİĞİNİZ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

 • 3
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 2004
FİLİSTİNLİLER'İN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI HAYATINI KAYBETTİ
Filistin lideri Yaser Arafat Paris yakınlarındaki bir askeri hastanede vefat etti. Filistin Ulusal Yönetimi'nin ilk başkanı olan Arafat, Filistin'in özerkliği için durmaksızın İsrailliler'e karşı mücadele etti. Filistinliler'in çoğunluğu Arafat'ı bir özgürlük savaşçısı ve şehit olarak tanımlarken, İsrailliler'in çoğu, örgütünün sivillere karşı giriştiğini savunduğu birçok eylem nedeniyle terörist olarak görmektedir.2004 yılının sonlarında Ramallah'da bulunan binalarda iki yılı aşkın bir süredir İsrail Ordusu tarafından zorla tutulmaktayken Arafat hastalandı ve komaya girdi. Gerçek ölüm sebebi tam olarak bilinmese de doktorlar sirozdan söz etti ama otopsi yapılmadı. Arafat 11 Kasım 2004'te 75 yaşında öldü.

 • 4
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 1938
İSMET İNÖNÜ CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ
Atatürk'ün ölümü üzerine 11 Kasım 1938'de TBMM tarafından cumhurbaşkanlığına seçildi. İsmet İnönü 348 vekilin oybirliğiyle Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı oldu. O dönemde İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanı seçilmemesi istenmiştir. Hatta İnönü'nün önünü kesmek için onu Washington'a büyükelçi olarak atamak istemişler ancak o bu görevi kabul etmemiştir. Cumhurbaşkanı seçilmesinden hemen sonra başlayan II. Dünya Savaşı (1939-1945) döneminde İnönü, ülkeyi savaştan uzak tutmaya çalıştı. Savaş yıllarındaki ekonomik ve toplumsal sıkıntılar ise dönemin unutulmayan mirası olarak kaldı. Varlık Vergisi uygulaması hayata geçirildi.

 • 5
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 1821
SUÇ VE CEZA'NIN YARATICISI DOĞDU
Ünlü Rus roman yazarı Dostoyevski 11 Kasım 1821 tarihinde doğdu. Çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren Dostoyevski annesinin ölümünden sonra Petersburg'daki Mühendis Okulu'na girdi. Okulu başarıyla bitirdikten sonra İstihkâm Müdürlüğü'ne girdi. Bir yıl sonra istifa ederek buradan ayrıldı. Ordudan ayrıldıktan sonra edebiyata yönelen Dostoyevski'nin ilk kitabı İnsancıklar1846 yılında yayımlandı. Bu eserinin ardından yazdığı kitaplarla beklediği başarıya ulaşamayan Dostoyevski'nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklandı. On ay hapishanede kalan Dostoyevski, kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz tutuklu arkadaşı ile affedildi. Cezası dört yıl kürek, dört yıl da adî hapse dönüştürüldü. Cezasını çekmesi için Sibirya'da bulunan Omsk Cezaevi'ne gönderildi. Burada geçirdiği dört yılın ardından er rütbesi ile hizmete verildi. Subaylığa kadar yükseldi. Beş yıl boyunca görev yapan Dostoyevski, 1859 yılında özgür bırakıldı ve Petersburg'a yerleşti. Petersburg'a döndükten sonra Ezilenler (1861) ve Ölüler Evinden Anılar (1862) adlı eserleri yazdı. Kardeşiyle birlikte iki dergi çıkardı. 1862'de arzuladığı Avrupa seyahatini gerçekleştirdi. Sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi açıdan darlığa düştü. Eşinin ve kızının ölümünün ardından büyük bir sarsıntı geçirdi. Delikanlı (1875), Bir Yazarın Günlüğü (1876) ve Karamazov Kardeşler (1879) adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca konu edindiği temaları yeniden ele aldı. Karamazov Kardeşler adlı yapıtını üç yılda bitiren Dostoyevski, bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde öldü. Dostoyevski için 31 Ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze töreninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasından yürüdü. Dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski'nin eserleri birçok 20. yüzyıl düşünürünün fikirlerini derinden etkiledi.

 • 6
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 2011
LAZ ZİYA YAŞAMINI YİTİRDİ
Tiyatro sanatçısı İstemi Betil, 68 yaşında hayatını kaybetti. ''Kurtlar Vadisi'' dizisinde canlandırdığı ''Laz Ziya'' karakteriyle de tanınan sanatçı aynı zamanda birçok projede seslendirme sanatçısı olarak görev yaptı ve aynı zamanda 'Yüzüklerin Efendisi' serisinin Gandalf'ını ve Kirk Douglas, Anthony Quinn gibi sanatçıları da seslendirmişti.

 • 7
 • 7
Tarihte 11 Kasım
Tarihte 11 Kasım

11 Kasım 2006
KARAOĞLAN'A SON VEDA
1974 ile 2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı yapan Bülent Ecevit, düşünceleri ve uygulamalarıyla, 20. yüzyıl Türk siyasal yaşamının en önemli isimlerden biri olmuştur. İlerleyen yaşı, bozulan sağlığı ve doktorlarının karşı çıkmasına rağmen, Danıştay Saldırısı'nda yaşamını kaybeden Yücel Özbilgin'in 19 Mayıs 2006'daki cenazesine katıldı. Törenin ardından beyin kanaması geçiren Ecevit, uzun süre Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nde yoğun bakımda kaldı. Bu dönemde kendisi için tutulan ziyaretçi defteri Kaldırım Defteri adıyla anılır. Bülent Ecevit, bitkisel hayata girdikten 172 gün sonra 5 Kasım 2006 pazar günü Türkiye saatiyle 22:40'da (20:40 [UTC]) dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu vefat etti. Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na gömülebilmesi için, ölümünün hemen ardından 9 Kasım'da yapılan bir kanun değişikliğiyle bu mezarlıklara başbakanların da gömülmesi sağlandı. 11 Kasım 2006'da yapılan cenaze törenine eşi nadir görülen bir kalabalık katıldı. Yurdun dört bir yanından ve başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere pek çok ülkeden insan Ecevit'e son borçlarını ödemek ve onu sonsuzluğa uğurlamak için başkente akın etti. Cenaze törenine beş cumhurbaşkanı ve siyasetçiler de katıldı. Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı'na doğru yola çıkan Ecevit'in naaşına halk gözyaşları ve çiçeklerle eşlik etti. Bu uzun yol boyunca eşi Rahşan Ecevit bir an olsun cenaze arabasının arkasından ayrılmadı. 11 Kasım 2006 günü Devlet Mezarlığı'na defnedilen Ecevit için anıt mezar yapılması gündemdedir.

BİZE ULAŞIN