Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

Son albümü Teşekkürler için “Daha önceki albümlerim arayışlar ve denemelerle doluydu. Bu albümde tam olarak kendimi ifade edebildim,” diyen Hande Yener: “Erkeklerin yazdığı şarkıları daha iyi taşıyabiliyorum. İçimde ezilmiş bir kadın yok. O yüzden öyle şarkılar söyleyemiyorum”

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

MÜJGÂN HALİS

- Teşekkürler albümünüzün diğer albümlerinizden ne farkı var?
- Yine çok modern altyapılar var. Çok pop bir albüm, arabesk duygular barındırmıyor. Ama slow’larda yine bir Hande Yener hüznü var tabii. Çok yoğun, çok enerjik ve 12 şarkısını da Sinan Akçıl’ın yaptığı Teşekkürler albümü, benim kendimi tam olarak ifade edebildiğim bir albüm oldu. Daha önceki projeler hep bir arayış, denemeler, vazgeçmelerle doluydu. Bu albüm bu arayışların sonucunda doğdu.

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

- Hande Yener hüznü nedir?
- Ben tam bir müzik delisiyim, çok enerjik biriyim, asi bir tarafım var. Kadın kimliği olarak da güçlü biriyim, zayıf olmayı sevmiyorum. O yüzden bütün bunların hepsini müziğime, dinleyicime yansıtmak istiyorum. Bir misyonum varsa eğer, o da bu ülkedeki tüm insanlara güçlü olmanın ve hayatın güzel olduğunu hissettirmek.

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

En depresif şarkı bile arkadaş olsun, tamir etsin ve öbür gün hayat yine güzel devam etsin duygusu vermek istiyorum. Ben müzik yaparken insanları biraz da olsa pozitif tarafa çekmeye çalışıyorum. Çünkü zaten çok dram dolu projeler var, yıllarca öyle şeyler dinledik, biraz da açılmak gerekiyor.

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

- Yaşadığınız gibi mi müzik yapıyorsunuz?
- Tabii, tamamen yaşananlar diyebilirim hatta. Hiç benden uzak bir hikaye ya da bana uzak bir anlatımı yok şarkılarımın. Ben yazmasam da, çoğu şarkımı ben yazdım sanırlar hep. Galiba ben erkeklerin yazdığı şarkı sözlerini daha iyi taşıyabiliyorum.

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

- İçinizde bir erkek Fatma mı var?
- (Gülüyor.) Hayır içimde kendini kötü hisseden bir kadın yok ya da ezilmiş, buna izin veren bir kadın yok. O yüzden de ben öyle sözler, öyle şarkılar duyduğum zaman bunu ben söyleyemem diyorum. Çünkü ben öyle biri değilim. Ama bir erkek yazdığında, biraz daha kafa tutan ve duygularını anlatan bir eserle karşılaştığım zaman, ‘Bu tam benlik,’ diyorum.

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

- Hiç mutsuz olmadınız mı, hiç ezilmediniz mi? Empati kuramıyor musunuz o kadınlarla?
- Kuruyorum. Ama hoşlanmıyorum, izin vermiyorum, kimsenin yapmasını da istemiyorum. Ben beş yıl evli kaldım, evlilik kurumunu da biliyorum. Ben inatlaşmayı, insanların üzerine gitmeyi, tahrik edip karşındaki düşmanlaştırmayı sevmiyorum. Çünkü her şey aslında bu noktadan başlıyor, insan kendi kendine bunu çiziyor ve iş oraya geliyor. Ben genelde öyle durumlarda kaçıyorum. Kovulduğunuz da olur, terk edildiğiniz de olur. Ben mutlu oluyorum böyle durumlarda hatta.

Tezgahtar Hande’yi unutmasınlar istiyorum!

- Öyle mi? Değişim gibi mi görüyorsunuz?
- Evet değişim oluyor, bana enerji veriyor. Ben bunun daha iyisini yaparım hem de istenilen bir yerde yaparım diyorum. Çünkü ben kompleksli insanlardan kaçıyorum. O insanlar kendilerini törpülemeden yakınıma almıyorum. Düşman da olmuyorum ama zaman veriyorum, uzaklaşıyorum. Aklım fikrim işimde olduğu için, o tür dönen dolaplar benim tarzım değil.

BİZE ULAŞIN