Hapishanelerinde en çok insanın bulunduğu ülkeden, yollarını mercan ile kaplayanlara, en şişman ülkeden nüfus en genç ülkeye kadar 25 ülke 25 ilginç bilgi.

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

1. En çok zaman diliminde toprağı bulunan ülke: Fransa

Sahip olduğu tüm toprakları göz önünde bulundurursanız, en fazla zaman diliminde toprağı olan ülke Fransa'dır. Ardından gelen ABD 11, Rusya ise 9 zaman dilimini kapsamaktadır.

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

2. Suların altında kalması en olası ülke: Maldivler

Küresel ısınma ile suların yükselmesi en çok Maldivler'i endişelendiriyor. Deniz seviyesinden sadece 1.8 metre yüksekte olan Maldiv halkı dünya üzerinde en alçak seviyede yerleşim kurmuş halk...

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

3. En şişman nüfus: Nauru

Nüfusunun %95'inin aşırı kilolu olması sebebiyle, küçük bir ada ülkesi olan Nauru dünyanın açık ara en şişman ülkesi. Obezitenin sebebi bizzat batı'nın fast food yiyecek kültürünün ülkeye hızlı bir giriş yapmas.

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

4. Mercan kaplama yollar: Guam

Guam'da doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan + yağ karşımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

5. Adam başı 350 koyun: Falkland Adaları (BK)
Ada üzerinde yaşayan 3.000 kişiye karşılık adada yaklaşık yarım milyon koyun bulunmaktadır. Adanın en büyük ticaret metasının yün olduğunu sanırız söylemeye gerek yok.

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

6. Dünyanın en eski egemen devleti: Mısır


Egemen devlet tanımınıza göre değişiklik göstermekle birlikte, eğer egemen devlet tanımının ilk anlamını baz alırsanız Mısır M.Ö. 3100 yılında elde ettiği egemenliği ile dünya üzerindeki ilk egemen devlettir.

ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

7. Üzerinde en çok göl bulunan ülke: Kanada


3 milyonun üzerindeki göl Kanada'nın %9'unu kaplamaktadır ve dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60'ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer almaktadır.

BİZE ULAŞIN