Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ölümlü deniz kazası

İzmit Körfezi'nde 1 Mart 1958'de ''Üsküdar Vapuru''nun aniden çıkan fırtınada batması sonucu hayatını kaybeden 76'sı öğrenci 272 kişi törenlerle anıldı. Bu kaza Cumhuriyet tarihinin en yüksek ölümlü deniz kazası olarak akıllara kazınmıştı.

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni, İzmit Marinası 1 Mart Vapur İskelesi'nin önündeki anma töreninde yaptığı konuşmada, 1 Mart 1958'de Cumhuriyet tarihinin en ölümlü sivil deniz kazasının yaşandığını anımsattı.

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

53 yıl önce Üsküdar Vapuru'nun İzmit İskelesi'nden ayrılmasından kısa bir süre sonra şiddetli fırtına sonucu battığını ifade eden Guni, ölü sayısına ilişkin net bir rakamın olmadığını, kimi kaynaklara göre 200-300, kimi kaynaklara göre 400-500 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

''Elim kazanın belki de en acı tarafı, rahmete kavuşanların çoğunun gencecik, hayatını henüz yaşayan yavrularımızın oluşturmasıdır'' diyen Guni, şöyle devam etti: ''Okumak, öğrenim görmek umuduyla deniz yolunu kullanan öğrencilerimiz, işine gitmek düşüncesiyle yola çıkan insanlarımız maalesef son yolculuklarını yaptıklarının farkında bile değillerdi. Yolcuların çoğunu İzmit Lisesi ve şimdiki adıyla Endüstri Meslek Lisesi olan İzmit Sanat Enstitüsü talebeleri oluşturuyordu...

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

Elverişsiz hava koşulları nedeniyle yan yatan gemiden yalnızca yaklaşık 40 yolcu kurtulmuş, diğerleri azgın deniz sularında kaybolmuştu. Eminim ki aramızdan ayrılan bu insanların acılarını arkadaşları ve yakınları halen yüreklerinde hissediyordur. Bu faciada ebediyete intikal eden sevgili yavrularımızı, aziz vatandaşlarımızı rahmetle anıyor ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.'' dedi.

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı ise çoğu hayatının baharında yaklaşık 400 kişinin İzmit Körfezi sularında vefat etmesinin acı verdiğini söyledi. Yazıcı, 344 yolcu kapasiteli, 31 yıllık eski vapurun, fırtınalı günde kapasitesinin üzerinde yolcu almasının kabullenilemeyecek bir ihmal olduğunu kaydetti.

Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

Facianın üzerinden 53 yıl geçmesine rağmen Körfez'e her baktıklarında bu kazayı hatırladıklarını ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu: ''Burada büyük bir ihmal var. Fırtınalı günde vapura kapasitesinden fazla yolcu alınmış, sonucu ortada... O ihmal yüzünden İzmit ve Karamürselli kardeşlerimiz adeta denize küsmüş, Körfez'den çıkan balıklar yıllarca yenilmemiş, kıyısında insanlar yürümemiş, hemşehrilerimizin yüzü uzun süre gülmemiş. Faciadan kurtulan Hikmet Ağaçkoparan, 'Sahil yolundan İzmit'e gidip gelirken deniz kenarında oturur denize bakarım...

BİZE ULAŞIN