Sınav öncesinde hepsi 'hasta' oldu

Giriş Tarihi: 1.2.2013

24 Mart'taki üniversite sınavına hazırlanan lise son öğrencileri hasta oldu, Adana Anadolu Lisesi'nin son sınıfları boşaldı. Bakanlık soruşturma başlattı

Üniversite sınavına hazırlanan on binlerce lise son sınıf öğrencisi "hasta" oldu. Dershanede test çözmek için zaman yaratmaya çalışan lise sonlar, devamsızlık engelini aşmak için heyet raporu almaya başladı. Hasta öğrencilere verilmesi gereken heyet raporlarını her isteyenin alabilmesi ve başta Anadolu liseleri olmak üzere yüzlerce 12. sınıf öğrencisinin 'aynı anda hastalanması' Milli Eğitimi harekete geçirdi. Rapor alan öğrencilerin, "dershaneye de gidemiyor" dedirtmek için "yok" yazıldığı anlaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, Adana başta olmak üzere Türkiye genelinde soruşturma başlattı.

20 MÜFETTİŞ BİRDEN GELDİ

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Adana Anadolu Lisesi'ndeki (ALA) altı sınıfta sadece 3-4 öğrencinin kalması, 170'i aşkın öğrencinin heyet raporu alarak okuldan uzaklaşması üzerine Adana'ya geldi. Raporların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını anlamak üzere 20 kadar müfettiş, okul yöneticileri, öğretmenler ve duruma göre öğrencilerin ifadesini almaya başladı. Raporların en çok hangi illerin hangi hastaneleri ve doktorları tarafından verildiği de inceleniyor. Adana İl Milli Eğitim Müdürü M. Ali Selamet, "Müfettişlerimiz ve yöneticiler talimat üzerine konuyu çok yakından takip ediyor" dedi.

AÇIK LİSEYE GEÇENLER VAR
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, sırf zaman kazanıp dershanede daha çok test çözmek isteyen Anadolu ve fen liselerinden birçok öğrencinin, derse devam zorunluluğu olmayan açık liselere yatay geçiş yaptığına dikkat çekti. Sorunun, okulu değil, dershaneyi öne alan sistemden kaynaklandığını belirten Karaca, "Herkes biliyor ki bu raporların büyük çoğunluğu gerçeği yansıtmıyor yani sahte. Ama göz yumuluyor" diye konuştu. Adana Milli Eğitim Müdürü M. Ali Selamet de "Öğrencinin görevi okulda olmak, yöneticinin görevi de öğrenciyi okulda tutmaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav öncesinde hepsi 'hasta' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN