'Dershaneler ve özel ders bitmeli'

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, dershane konusuna Başbakan Erdoğan gibi olumsuz baktıklarını belirterek "Bir öğretmenin kendi öğrencisine özel ders vermesi çok çirkin ve etik dışıdır" diye konuştu

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Başbakan Erdoğan'ın "Dershaneler kaldırılacak" biçimindeki açıklamasına KESK bünyesindeki Eğitim-Sen'den destek geldi. Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, mevcut eğitim sisteminin "dershanelerin kapısını araladığını" belirterek "Öğrenciyi ilkokuldan başlayarak okulda tutan bir ders ve sınav sistemi hayata geçirilebilirse dershanelere gerek kalmaz. Özel ders denen çirkinlik de son bulur" diye konuştu. Karaca, "Öğrenciye ders sadece okulda verilmeli" dedi.

BU SİSTEMİN SONUCU

Mevcut eğitim sisteminin birçok yönden sorunlar ürettiğini anlatan Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamuran Karaca, dershanelerin kapatılmasına giden yolun "okulda sınavlar" öngören bir sistemden geçtiğini savunarak şunları söyledi: Sınava dayalı mevcut sistem dershanelerin kapısını aralıyor. Sadece 'kapansınkapatılsın' demeyle kapanması mümkün değil. Öğrenci ilkokuldan başlayarak üniversiteye kadar sınavdan geçirilir, yıl sonu geçme sınavları da yapılırsa dershaneler zaten fiilen kalkacaktır.

ÖZEL DERS VERMEK ETİĞE DE AYKIRIDIR
Sınava dayalı sistemin sakıncalarına değinirken özel ders konusuna da giren Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamuran Karaca, Türkiye genelinde öğretmenlerin yüzde 70'inin kendi okuttuğu öğrencisine özel ders verdiğine dikkat çekti. Özel dersin ne yasal ne de etik olduğunun altını çizen Karaca şöyle dedi: Özel ders verilmesi kesinlikle yasaklanmalı. Ek ders ücretinin saati 6-7 lira, özel dersin bedeli 70-80 lira. Öğretmen mecbur hissediyor ama etik değil. Hele de okuttuğu öğrencisine ders vermesi çok çirkin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dershaneler ve özel ders bitmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN