Cizre'nin çığlığı ALA'dan duyuldu

Ahmet Alaçayır Cizre'de öğretmen. Öğrencilerinin neler yaşadığını e-postayla Adana'daki Anadolu Lisesi öğretmenine anlatıyor: "Üşüyorlar, yardım gerekli"

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Henüz 1,5 yıllık öğretmen olan Ahmet Halaçayır'ın insani duyarlılığı, Cizreli çocuklara Adana'dan el uzatılmasını sağladı. Öğrencilerinin içinde bulunduğu koşulları, mezun olduğu Adana Anadolu Lisesi'ndeki (ALA) edebiyat öğretmeni Seyfettin Taş'a mektupla anlatan Ahmet öğretmenin, "Biz kabanlarla üşürken sadece bir gömlek ve yırtık ayakkabıyla okula gelen çocukları görünce vicdanım sızlıyor" demesi vicdanları harekete geçiriyor. Liseli gençler Cizreli kardeşleri için kampanya başlatıyor.

BİBER GAZLI GÜNLER

Adana Anadolu Lisesi'nin ardından Mersin Üniversitesi'ni bitirip fen ve teknoloji dersi öğretmeni olmuş Şırnak'ın Cizre ilçesi Menderes Ortaokulu'na atanan Ahmet Alaçayır. Öğrencilerinin yaşadığı zorluğu, lisedeki edebiyat öğretmeni Seyfettin Taş'a elektronik posta atarak paylaşması Adana ile Cizre arasında köprü kurulmasını sağlıyor. Mektubuna, "Olayların çıktığı, biber gazsız günün geçmediği bir okul" diyen Ahmet öğretmen, durumundan şikâyetçi olmadığının altını çiziyor.

"KUMA OLUYORLAR"
"Okulum inanılmaz fakir ama bir o kadar da okuma gayreti içinde olan çoğu da kız öğrencilerim var. Kızlar burada liseye dahi gönderilmiyor, okumaları engelleniyor küçük yaşta zorla evlendiriliyor, çoğu yaşlı adamlara kuma oluyor. Bu çocuklar okumayı çok istiyorlar ama fakirler. Çoğu aile, bizim baskımız sonucunda okulu gönderiyor...

"2-3 LİRAYA HAMALLIK"
Mektubunda çocukların acımasız ortamından da söz ediyor Ahmet öğretmen, ailede kimse çalışmadığı için evine çoğu gün sıcak ekmek girmeyen çocukları anlatıyor: Pazardaki artık meyveleri toplayan ya da okulda sonra iki-üç lira kazanmak için pazarda hamallık yapan öğrencilerim var. Bu çocuklar 'dağaçıkmasın" istiyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre'nin çığlığı ALA'dan duyuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN