Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershanelerden 100 bin insan ekmek yiyor

Final Dershaneleri Genel Müdürü Şevket Ertem, 'gariban ailelerin çocuklarının' da iyi üniversitelere dershaneler sayesinde gidebildiğine dikkat çekerek "Buralardan 100 bin kişi ekmek yiyor" dedi

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Gerekli mi gereksiz mi, sadece parası olanlar mı gidebiliyor gibisinden tartışmaların odağına oturtulan dershaneler konusunu Final Dershaneleri Genel Müdürü Şevket Ertem'e sorduk. Erdem, Türkiye'de dershane ile okulun işlevlerinin karıştırıldığını, okulun eğitim ve bilgi veren, dershanelerin ise öğretimi hızlandırıp sınava hazırlayan kurumlar olduğunu vurguladı. Dershanelerin bir dünya gerçeği olduğunu belirten Ertem, "100 bin kişi dershanelerden ekmek yiyor" diyor.

"FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİ BİTİRDİ"
"Dershaneler eğitimi paralı hale getirdi" ve "Dershaneler fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor" şeklindeki yaklaşımların yanlış olduğunu vurgulayan Ertem, "Tam tersine dershaneler fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırdı" diye konuştu. Ertem'in altını çizerek verdiği örnek şöyle: Velilerin çocuklarına daha iyi fizik, daha iyi matematik, daha iyi Türkçe, tarih öğretmek istemesi yanlış olabilir mi? Ayda 80-90 liraya 12 ay taksitle dershaneye giderek Türkiye'nin iyi üniversitelerini kazanabilmenin neresi kötü, söylensin.

100 BİNLERCE İNSANIN İŞ KAPISI

Olayın ekonomik yanı da olduğuna dikkat çekerken Türkiye'de halen en az 100 bin kişinin 4 bine yakın dershanede çalıştığı için ekmek yediğini belirten Final Genel Müdürü Şevket Ertem, "Sayı bu kadar değil aslında" dedi ve şu ek bilgileri aktardı: Dershane bir ihtiyaç, zorunluluk. Amerika'da da var, Japonya'da da var, Güney Kore'de de. Türkiye'de 4 bine yakın dershanenin tamamı kayıt altında. 100 bin insan ekmek yiyor, primi, vergisi yatırılıyor. Kâğıtçı, kafeci, servisçi, matbaacı da kazanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelerden 100 bin insan ekmek yiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN