Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da 4 parçalı adalet

Aşırı dava yükü üzünden yeni mahkemeler kurulunca Adana'daki mevcut adliye binalarına 4.'sü de eklendi. Mahkemeler dava dosyalarının altında iyice sıkıştı

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Ekonomik sıkıntıların artması ve sosyokültürel dokunun bozulması gibi nedenlerle giderek daha çok çatışan toplum, açılan dava ve yapılan şikâyetlerdeki artışlarla kendini gösterdi. Adana Adliyesi de bu olumsuz gidişattan payını fazlasıyla alınca mevcut adliye binaları yetmez oldu. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, şartların zorlamasıyla, ikiyken üçe çıkarılan adliye binalarına 4'üncünü de eklemek zorunda kaldı. Davacılar ve davalıları sıkıntıya sokan bu gelişmeden avukatlar da bir hayli rahatsız.

NEDENİ AŞIRI DAVA YÜKÜ

Aşırı göçün, işsizliğin, çatışmaya eğilimli sosyolojik doku ve kültürün de etkisiyle Adana adliyeleri aklın sınırlarını zorlayan bir iş yani dava yüküyle karşı karşıya. Edindiğimiz bilgilere göre geçtiğimiz yıl ağır ceza mahkemeleri 5280, ağır ceza CMK'lar 2012, asliye cezalar 30419, sulh cezalar 22179, asliye hukuklar 11927, asliye ticaretler 3713, sulh hukuklar 14477, aile mahkemeleri 5193, iş mahkemeleri 12536 ve tüketici mahkemeleri de 5728 dava dosyasıyla uğraşmak zorunda kaldı.

YETİŞMEYİNCE 2. EK BİNA

En küçük anlaşmazlığın yargıya taşınması nedeniyle oluşan yükü Adana'nın merkez Seyhan ilçesinin İnönü Caddesi'ndeki iki bina karşılıyordu. İcra ve idare mahkemeleriyle 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonunun bulunduğu eski bina; aile, çocuk, icra, hukuk mahkemeleri ile ceza (sulh, asliye, özel) mahkemeleri yeni bina; ticaret, tüketici, asliye hukuk ve sulh hukuk mahkemeleri de Özler Caddesi Tapu Dairesi karşısındaki ek 1. binada görev yapıyor. Şimdi sırada 4'üncü ek bina var. Bu bina Yeşilevler Postanesi civarında bulunuyor. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, SABAH Güney'e yaptığı değerlendirmede, "Sürekli mahkeme kuruluyor, yeni mekânlara ihtiyaç doğuyor. Yapacak başka bir şey yok. Şartlar zorluyor, biz de önlem alıyor, bina bulmak mecburiyetinde kalıyoruz" dedi ve bir de müjde verdi: Tek bir adliye binası için hazırlanan proje bitti, baharda belki temeli atılabilir.

AVUKATLAR SIKINTI ÇEKİYOR

Yılda 400-500 bin dosyanın icra mahkemelerine geldiği, 2012 yılında Cumhuriyet savcılıklarına 75 bin kadar şikayetin yapıldığı Adana gerçeğinde, yukarıda bahsettiğimiz ek binalarda adalet dağıtma olgusu, hakim ve savcıların yanı sıra davalıları, davacıları ve hatta tanıkları da olumsuz etkiliyor. Gidişattan en fazla etkilenen kesim ise avukatlar, özellikle de tek başına çalışanlar. Aynı gün aynı saatlerde farklı binalarda duruşması olan avukatlar, duruşmaya giremeyince mazeret bildirmek zorunda kalıyor.

ADLİYEDEN SERVİS
Mahkemelerin farklı binalara dağılması üzerine harekete geçen Adana Barosu, aracını servis için tahsis etmek zorunda kaldı. Baro aracı, her 15 dakikada eski ve yeni adliye binalarının arasından kalkıp ek 1'inci binaya avukatları taşıyor. Sorun, ek 2. binanın da devreye girmesiyle biraz daha büyüyecek. Adaletin tek bir binada dağıtılması için Başsavcı Süleyman Bağrıyanık gibi çaba gösteren Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, bu amaçla geçenlerde Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le Ankara'da bir görüşme yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da 4 parçalı adalet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN