Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm sürecine kadın desteği

Ankara'dan yola çıkan kadınlar Midyat'a gelerek güzel bir gün geçirdiler

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Çözüm sürecine bir destek de kadınlardan geldi. Merkezi Ankara'da bulunan Kırşehirliler Derneği (KIR-DER) Başkan Yardımcısı Gül Koyuncu, 30 kişilik kadın üyesi ile birlikte farklı din ve kültürlerin bir arada yaşadığı Mardin'in Midyat ilçesine geldi. Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu tarafından karşılanan heyet, şehrin tarihi ve turistik mekânlarını gezdi. Nasıroğlu tarafından heyet onuruna verilen yemeğe katılan heyet, burada Midyat'ın sosyokültürel yaşamını daha yakından tanıma fırsatını buldular.

KIZIMI GÖNDERİRİM

Ankara Kırşehirliler Derneği (KIRDER) Başkan Yardımcısı Gül Koyuncu, Midyat'a gelerek insanların üzerindeki korkuyu ve tabuyu yıktıklarını belirterek, "Bir Şırnak'a ya da bir Cizre'ye gitmedik belki ama bu bir başlangıç oldu. Yakın zamanda oraları da ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Mesela benim kızım gelecek yıla psikoloji bölümünden mezun olacak. Doğuya tahini çıkarsa çekinmeden gönderirim" dedi.

BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ DELİL
Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal da kadınlara "Ankara'dan ve Kırşehir'den çıkarak Midyat'a gelmeniz bizleri onurlandırmış ve çok sevindirmiştir. Demek ki önyargılar kırılmıştır. Rahat bir şekilde yollara düşüp, zahmetlere katlanıp buraları ziyaret etmeniz barışa olan katkınız için önemli bir delildir" dedi. Ankara Kırşehirliler Derneği (KIR-DER) Başkan Yardımcısı Gül Koyuncu, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu'na gezi anısına şilt takdim etti. Daha sonra mahalli sanatçıların söylediği Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde heyet üyeleri halay çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecine kadın desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN