20 yıl sonra döndüler sorunlarla karşılaştılar

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Mardin'in Midyat ve Şırnak'ın İdil ilçesi arasındaki Bagok Dağı eteklerinde bulunan ve 300 kişinin yaşadığı Derik mezrası' na 20 yıl sonra dönen köylüler, zor şartlar altında yaşıyor. Harabe olan evlerini borç para ile onaran ve yerleşen vatandaşlar, yol, su ve elektrik gibi altyapı hizmetlerinden yoksun bir şekilde yaşamını sürdürüyor.

SUYU KUYUDAN ÇEKİYORLAR

Derik mezrası, köy yakınlarında çıkan çatışmalar sonucu bazı köy korucularının öldürülmesinden sonra, güvenlik gerekçesiyle yıllar önce boşaltıldı. Çözüm süreciyle birlikte, devlet yetkililerin köylerine dönmesi için yapılan çağrıya uyan Ömer Köksal (26) ve Siraç Dursun (42), 9 çocuk ve eşleriyle birlikte köylerine döndü. Ancak aileler ilkel şartlarla karşı karşıya kaldı. Köksal ve Dursun aileleri, yemeklerini dışarıda odunlarla yaktıkları ateş üzerinde pişiriyor, içme suyunu ise 50 yıllık kuyudan iple çekiyor. Köylülerden Ömer Köksal, daha önce Midyat Kaymakamlığı'na defalarca gittiklerini, konuyu anlatmalarına rağmen sorunlarına çözüm bulunmadığını ifade ederek, "Ne elektriğimiz var, ne suyumuz var. Yolumuz vardı, ana caddeye kadar çıkıyorduk. Fakat Botaş geldi onu da kapattı. Sözde güvenlik sebebiyle kapattı. Boru hattı buradan geçtiği için araçlar, gidip-gelmesin diye kapattı. Şimdi dolmuşlar ana yolda bizi indiriyor, ana yoldan buraya kadar yürüyoruz" dedi.

SABREDİLMESİ GEREKİYOR

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, mezradaki eksikliklerin tamamlanması için bütçelerinin yetersiz olduğunu kaydederek, "Buna benzer 5-6 mezra daha var. Hepsinin sorununun çözülmesi için biraz zaman gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıl sonra döndüler sorunlarla karşılaştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN