Aday adaylarına kirlilik uyarısı

Belediye başkan aday adaylarını çevresel, görsel kirliliğe dikkat etmesi konusunda uyaran Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, aksi takdirde adayları cezai yaptırım uygulanacağını kaydetti

Giriş Tarihi: 21.10.2013
30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere kısa bir süre kalırken, Mersin Barosu Başkanı ve Kent ve Çevre Komis- yonu üyesi Alpay Antmen, belediye başkanlığına talip olan aday adaylarına ikazda bulundu. Antmen, adayların Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim yasakları takviminde yer alan maddelerin dışına çıkması ve çevresel, görsel kirliliğe dikkat etmemesi halinde eylemlerine göre cezai yaptırımla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

SEÇİM SÜRECİ BAŞLAMADI

Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel seçimlere yönelik propaganda ve yasaklara ilişkin kararları açıkladığını hatırlatan Antmen, "Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre seçim süreci 1 Ocak 2014 tarihinde başlayacak ve propaganda çalışmaları da ancak bu tarih itibariyle yapılabilecek. Belediye başkan aday adayları belirlenen tarih öncesinde seçim bürosu açamayacak ve üzerinde parti logosu bulunan ilan, pankart ve afişler de asamayacak. Ayrıca parti ve aday adayının anons edildiği araçlar sokaklarda dolaştırılamayacak" dedi. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararlarına tüm aday adaylarının uymak zorunda olduğunu vurgulayan Antmen, "Ön seçim sürecinde bu kararlara uymayan adaylar cezai yaptırımla karşı karşıya kalacaktır" dedi. Aday adaylarının ön seçim sürecinde çevre kirliliğine de özen göstermesi gerektiğinin altını çizen Antmen, "Seçim süreci boyunca milyonlarca broşür dağıtılıyor, şehir içerisinde sesi sonuna kadar açılmış aday araçları geziyor, otobüs duraklarına, elektrik direklerine afişler asılıyor. Bu süreçte adayların çevresel, görsel kirliliğe yol açmadan kendilerini anlatmalarında yarar var. Aksi takdirde Kabahatler Kanunu dahilinde yapılan eyleme göre cezai yaptırım uygulanacaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aday adaylarına kirlilik uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN