Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grip aşısı yalnızca risk altındakilere yapılmalı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak; grip aşısının sadece risk grubundaki kişilere uygulanması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Savunma sistemindeki zayıflık nedeniyle kolayca yayılan grip hastalığı için özel bir tedavi yöntemi bulunmazken ateş düşürücü, burun spreyi, boğaz pastili, bol istirahat ve sıvı tüketimi tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Grip aşısının sağlıklı kişilere önerilmemesi gerektiğini açıklayan YDÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, aşının sadece risk grubundaki kişilere uygulanması gerektiğini vurguladı.

KOMPLİKASYON RİSKİNE DİKKAT

Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak ciddi risk grubundaki hastaların aşılanması dışında, grip aşısını önermiyor ve risk grubundaki hastalarda komplikasyon riskine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Şafak; gribin, sağlıklı kişilerde önemli komplikasyonlara yol açmadığını ancak halsizlik, ateş, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı şikayeti olan hastaların bir kulak burun boğaz hekimine başvurması gerektiğini söyledi ve kesinlikle kendi kendilerine ilaç kullanmamaları gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grip aşısı yalnızca risk altındakilere yapılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN