Başkan Fatma Şahin: yeniliğe açık

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Başkan Fatma Şahin: Gaziantep yeniliğe açık

Milletvekilliği ve bakanlık görevlerini yürütürken Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Fatma Şahin, kentin yeni projelere her zaman açık olduğunu söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, göreve geldiği günden beri insan odaklı çalıştıklarını söyledi. Çocukluğunun geçtiği kente Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, "Milletvekilli ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğum ilk dönemden, Türkiye'nin ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum bugüne kadar Gaziantep'te hep ilkleri yaşadım. Anılarımın, çocukluğumun geçtiği şehrimi her yönden en üst noktalara taşımak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Tabii Gazi şehrimizin hem yapısı hem de insanı yeni projelere müsait" dedi.

KATILIMCI BELEDİYECİLİK


Kalkınmanın ve demokrasinin yerelde başladığını ve bir vatandaşın en hızlı ulaşabildiği yönetim anlayışının yerel yönetimler olduğunu belirten Şahin, "12 yıl boyunca Anadolu'yu ve yereli güçlendirmeye çalıştık. Hem yasal boyutta hem de kaynak bakımından. Biz katılımcı bir belediyecilik istiyoruz. Nasıl başaracağız? Bugün nasıl birbirimizi dinliyor ve bu şehrin en büyük gücü ortak akıl olduğunu söylüyorsak, bunu daha da güçlendirecek mekanizmalar ortaya koyacağız. Katılımcı, yerel, saydam, hesap verebilir, adil, demokratik bir yönetim anlayışı tesis edeceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN HIZLI BÜYÜYORUZ


Gaziantep'in hiçbir kente benzemediğini kimlikli, donanımlı bir şehir olduğunu belirten Şahin, Gaziantep'in girişimci ruhunun insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi. Şehirde bugün yapılan fuarların geçmişte İpekyolu üzerindeki hanlarda yapıldığını anlatan Şahin, şöyle devam etti: "Gaziantep bütün bölgeye örnek oldu ve geçmişte ne yapıldıysa aynen bugün torunları başarılı işler yapıyor. Kalkınmanın özünü birey olarak görüyoruz. Son 12 yıla şahidim ve benden önce bu işte saçlarını ağartan ağabeylerimiz var. Bu şehir herkesten önce kendi vizyonunu ortaya koydu. 2023 ve 2070 hedeflerini kendi içerisinde belirledi. Hiçbir rakamda geriye gitmeyen, güvenini ve istikrarını bozmayan Türkiye'den daha fazla büyüyen bir şehir konumundayız. Bu şehir aklını birleştirerek kombinasyon sağlıyor. Herkes gelip bu çorbada tuz olmaya çalışıyor. Böyle olunca büyüyoruz. Eğer Ortadoğu'da üretim merkeziysek aynı şekilde fuar merkezi de olmak istiyoruz. Bu şehrin vizyonu, geleceği geçmişinde gizlidir. Yetişmiş insan gücümüz var. Haritada yerini bulmakta zorlandığımız yere işadamımız elinde çantasıyla dünyanın diğer ucuna gidiyorsa bu Gaziantepli insanların çalışkanlığını ve girişimci ruhunu gösteriyor."

EN BÜYÜK GÜCÜ: İNSAN KAYNAĞI

Güneydoğu'nun en gelişmiş şehri Gaziantep'in en büyük gücünün insan kaynağı olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, işveren, işçi ve çiftçinin yaşanılan sorunların bir parçası olmaktan çıktığını, her seferinde krizi fırsata dönüştürebilen müteşebbis bir ruha sahip olduğunu belirtti. Gaziantep'ten, 5 ayrı Organize Sanayisi (OSB) ile bugün dünyanın yaklaşık 173 ülkesine ihracat yapıldığını hatırlatan Şahin, bu çıtayı daha da yükseltmek için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Fatma Şahin: Gaziantep yeniliğe açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN