Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutnu kumaşını dünyaya tanıtacak

Gaziantep'te yüzlerce yıldır dokunan kutnu kumaşı, Büyükşehir Belediyesi ve Kutnu Tanıtım Grubu'nun çalışmalarıyla tekstil endüstrisine kazandırılacak

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Kutnu kumaşını dünyaya tanıtacak
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentte yüzlerce yıldır dokunan kutnu kumaşını, tekstil endüstrisine kazandırmak için çalışma başlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle kurulan Kutnu Tanıtım Grubu, Sanayi Odası'nın da desteğiyle yeni tezgahlar yaptırıp üretimi yaygınlaştırmaya ve dünyaya tanıtmaya çalışacak. Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Kutnu Tanıtım Grubu Başkanı Jülide Konukoğlu, Büyükşehir Belediyesi Mutfak Eserleri Müzesi'nde basın toplantısı düzenledi.

SANAYİLEŞMEMİZİN TEMELİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Osmanlı döneminden bu yana Gaziantep'te dokunan kutnunun yeniden Türk tekstil sektöründeki yerini almasını istediklerini söyledi. Gaziantep'in sanayileşmesinin temelinde kutnu üretiminin yattığını söyleyen Şahin, şehirde bu kumaşı geleneksel yöntemlerle üreten az sayıda usta ve atölye kaldığına dikkat çekti. Fatma Şahin, hedeflerinin kumaşı daha da geliştirerek endüstriyel açıdan kutnuya değer kazandırmak olduğunu vurguladı.

ÜRÜN ÇEŞİDİ ARTIYOR
Kutnu Tanıtım Grubu Başkanı Jülide Konukoğlu da öncelikli hedefleri arasında, halen ağırlıklı olarak turistik amaçlı, geleneksel giysi ve aksesuarda kullanılan kutnunun, kullanımını yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. Konukoğlu, "Kutnu Tanıtım Grubu 2014'te kurulduğunda ilk hedefimiz ürün çeşidini artırmaktı. Kutnudan sadece eşarp, kravat gibi az sayıda ürün çeşidi varken, bugün 20 farklı üründen 200 adede ulaştık. Kutnu Tasarım Atölyemizi faaliyete geçirdik" dedi.

ADI 'PAMUK'TAN GELİYOR
Kökeni Selçuklulara dayanan ve Osmanlı İmparatorluğu'nda da üretimim devam eden kutnu kumaşı, 16'ncı yüzyıldan bu yana Gaziantep ve civarında dokunuyor. Adı Arapça "pamuk" anlamındaki "kutun" kelimesinden gelen kutnu, yaklaşık 50-60 cm eninde dokunuyor. Kutnu, çözgü sayısına göre Alaca ve Meydaniye gibi isimler alıyor. Kutnuya desenlerine göre de farklı adlar veriliyor. "Mecidiye, hindiye, zencirli, kemha, darcı, sedefli, mekkavi, Osmaniye, mehtap mercan, sedyeli, çiçekli" gibi 60'ın üzerinde desen çeşidi olan kutnunun hakim rengi olan sarı, kumaşa doğal parlaklığını veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutnu kumaşını dünyaya tanıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN