Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özkan: Dedikodu fiyatı düşürmesin

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Özkan: Dedikodu fiyatı düşürmesin

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, 'mısır para etmeyecek' dedikodularının fiyatları etkilediğini belirterek "TMO yetkilileri, mısır alınacağını söylüyor. Fiyat düşmeyecektir" dedi

Adana çiftçisi mısır hasadına hazırlanırken, piyasa fiyatının ne olacağı konusu da gündeme oturdu. Yaklaşan hasat öncesi SABAH Güney'e konuşan Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım yapmayacak, mısır para etmeyecek" şeklinde kulaktan kulağa yayılan dedikoduların piyasayı olumsuz etkilediğini belirterek, çiftçinin itibar etmemesi gerektiğini söyledi. Özkan, "Çiftçi bu dedikodulara inanıp başkalarıyla da paylaşarak bindiği dalı kesiyor. Oysa TMO yetkilileriyle görüştüğümüzde, mısır alımı yapacaklarını söylüyorlar" dedi.

TONU EN AZ 730 LİRA OLMALI

TMO yetkililerinin mısır alımı için depo araştırdıklarını kaydeden Nur Özkan, "Ben de bir mısır üreticisi olarak, TMO'nun alımını bekleyeceğim. Diğer çiftçilere de bunu öneriyorum" dedi. Bu yıl Türkiye'nin mısır rekoltesinin 6,5 milyon tonu bulmasının beklendiğini kaydeden Özkan, Adana'nın da bunun en az yüzde 30-35'ini karşılayacağını ifade etti. Özkan, fiyat konusunda da "Mısırın tonunun en az 730 lira etmesi gerekiyor. Bunun altındaki fiyat çiftçiyi zarar ettirir. Çünkü maliyetleri hesap ettiğimizde bu rakam çıkıyor" diye konuştu. Mısırın gıda ve hayvancılık sektörleri için çok önemli bir ürün olduğunu ve Adana'da üretiminin yaygınlaştığını vurgulayan Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, "Çiftçimiz pamukta, emeğinin karşılığını alamıyordu. O yüzden mısıra yöneldi. Şu anda Adana çiftçisi mısır konusunda çok deneyimli. Mısır, hem kırmızı ve beyaz et üretiminde yem olarak kullanılıyor, hem de nişasta sanayinin temel girdisi" dedi. Böylesine önemli bir tarım ürününü yetiştiren çiftçinin mağdur olmaması için birlik olarak çalıştıklarını kaydeden Özkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla sürekli görüşme yaptıklarını söyledi.

PİYASAYI TAKİP EDİN
Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan: Fiyata ilişkin dedikodular çiftinin moralini bozuyor ve önüne gelen ilk fiyat karşılığında malını veriyor. Oysa maliyeti ve kazancı düşünmeli. Çiftçimiz kesinlikle moralini bozmamalı, dedikodulara inanmamalı. Piyasaları iyi takip etmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özkan: Dedikodu fiyatı düşürmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN