Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova'da fıstık gibi hasat yapılıyor

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Çukurova'da fıstık gibi hasat yapılıyor

Hasada başlayan Adanalı yer fıstığı üreticileri, ürünlerini geçen yılın neredeyse 2 katına satmanın keyfini yaşıyor. Çiftçi, dekar başına elde edilen verimden de memnun

Türkiye'nin yer fıstığı üretiminin yüzde 70'inin karşılandığı Adana'da bu sezon fiyat ve rekolte yüzleri güldürüyor. Özellikle Seyhan'ın bir bölümü, Karataş, Tuzla ve Ceyhan'da yaklaşık 200 bin dönüm alanda ekilen yer fıstığı, bu yıl 5,5 lira ile 6,5 lira arasında fiyatlarla satılıyor. Geçen yıl 3,5 liraya bile güçlükle ürününü satabilen Adanalı yer fıstığı üreticisi, bu yıl yüksek fiyatın mutluluğunu yaşıyor. Öte yandan çiftçi bu yıl dekara 450-550 kilo verim alarak, hasatta ikinci kez gülüyor.

ÇİFTÇİ NEFES ALACAK
Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, Adana çiftçisinin kumlu ve kırmızı toprakta yetişen, yüksek hastalık riskleri nedeniyle zahmetli bir ürün olan yer fıstığında hem rekolte hem de fiyat olarak güzel bir dönem geçirdiğini söyledi. Geçen yıl 2,5 - 3,5 lira arasında değişe fiyatlarla ürününü satmak zorunda kalan çiftçinin bu yıl neredeyse 2 kat artışı yakalamış olmasının, mali sıkıntı içindeki çiftçiye nefes aldıracağını kaydeden İncefikir, "Özellikle borçla üretim yapan yer fıstığı üreticileri bu yıl nefes alacak" dedi.

TALEP ARTIŞINDAN KAYNAKLANDI

Cahit İncefikir, bu yılki yüksek yer fıstığı fiyatlarının, fındık ve Gaziantep fıstığındaki fiyat artışından kaynaklandığını söyledi. İncefikir, özellikle iç pazarda, fındık ve Gaziantep fıstığının fiyatındaki yükselme nedeniyle talebin bir bölümü yer fıstığına yöneldi. Bu da yer fıstığı fiyatlarını yükseltti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'da fıstık gibi hasat yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN