Mısırda fiyat açıklanmadı çiftçi eski fiyattan satıyor

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) mısır alım fiyatını hala açıklamaması nedeniyle çiftçinin ürününü geçen yılın fiyatıyla sattığını söyledi

Giriş Tarihi: 7.9.2015
Mısırda fiyat açıklanmadı çiftçi eski fiyattan satıyor
yüzde 70'inde ürün hasat edilmesine rağmen hala Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alım fiyatlarını açıklamaması tepkiyle karşılanıyor. Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, fiyat açıklanmadığı için çiftçinin ürününü geçen yıl açıklanan 68 kuruşluk fiyatla sattığını, oysa umulan fiyatın en az 73-74 kuruş olduğunu söyledi.

10 GÜN İÇİNDE ÜRÜN KALMAZ

Nur Özkan, "TMO'nun fiyat açıklamaması, çiftçiyi büyük kayba uğratıyor. Geçen yıl kilo fiyatı 68 kuruş olarak açıklanmıştı. Bu yıl ofis fiyat açıklamadığı için geçen yılın fiyatıyla ürün satılıyor. Kesintiler ve nakliye giderleri nedeniyle çiftçinin eline 64 kuruş geçiyor. Bugün itibariyle Çukurova'da hasadın yüzde 70'i yapıldı. On güne kadar ovada ürün kalmaz. Ofis fiyat açıklamada çok geç kaldı" dedi. Özkan, diğer yandan Güneydoğu Anadolu'dan Adana'ya mısır gelmesinin de piyasa fiyatlarının düşmesinde etkili olduğunu ifade etti.

ÇİFTÇİNİN KAYBI 50 MİLYON
Mısır fiyatlarıyla ilgili olarak Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen de bir açıklama yaptı. Adana'da 800 bin dekar alanda mısır ekildiğini belirten Girmen, TMO fiyat açıklama yapmadığı için düşük fiyatlarla satış yapan çiftçinin her tonda 50 lira zarar ettiğini savundu. Girmen açıklamasında, "Fiyat açıklanmaması nedeniyle, çiftçinin cebinden toplam 50 milyon lira çıkmıştır" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısırda fiyat açıklanmadı çiftçi eski fiyattan satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN