Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana Büyükşehir Belediyesi yolda kaldı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 mali yılına ait performans programını eleştiren AK Partili Ozan Gülaçtı, “2017 yılı performansı daha hedef aşamasındayken yolda kalmıştır” dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Adana Büyükşehir Belediyesi yolda kaldı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 mali yılına ait performans programını yerden yere vurdu. Programdaki kriterlerin gerçekçi olmadığını belirten Gülaçtı, "Programda vizyon denilecek bir proje bulunmuyor. 2017 yılı performansı maalesef daha hedef aşamasındayken yolda kalmıştır. Adana'ya müjde vereceğimiz bir konuya değinilmemiş, tam aksine birçok önemli proje hedeflerimizden çıkartılmış" dedi.

SÖZ HAVADA KALDI
Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, AK Parti grubunun ret oyuna rağmen MHP ve CHP grubunun oylarıyla onaylanan 2017 mali yılına ait performans programını eleştirerek, "2016'da 30 alt geçit, üst geçit ve köprü planlanmış, gerçekleşmeyince bu kez 2017 yılında da aynı sayılara yer verilmiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü temeli atılan büyük çelik köprü haricinde 2 köprüye daha 2016'da başlanacağı sözünü verdi. Onları bu yıl göremedik. Sözlü'nün sözü havada kaldı" diye konuştu.

'İYİLEŞTİRME YOK'
Raylı sisteme de değinen Gülaçtı, "2017'de toplam 12 milyon yolcu taşıyacak deniliyor. 2016'da da aynıydı. Demek ki hiçbir iyileştirme yok. Bu kadar yolcuyu '22 milyon 200 bin liraya mal edeceğim' diyorsunuz. Yani yolcu başı 1,85 lira işletme maliyeti var. Bunda ne faiz var, ne amortisman. Raylı sistemin aylık getirisi şu anda 1,1 milyon lira. Gideri ise 1,5 milyon. Her ay 400 bin lira zarar. İyileştirmek için bir performans da yok bu programda" şeklinde konuştu. Çok önemli projelerin 2016'da gerçekleştirilmediğini, 2017 hedeflerinden de çıkarıldığını belirten Gülaçtı şunları söyledi: Adana Hali Projesi. Yeni Adana otogarı. Özlemini çektiğimiz hayvanat bahçesi, Yeni Kanara (mezbaha), Engelli Plajı ve Emisyon Dönüşüm Tesisi. Bunların hiç biri 2017 yılı için yok maalesef. Adana'da trafik çilesi her geçen gün artıyor. Ulaşım Master Planı için 2 yıldır uğraşıyoruz. Bugüne kadar yaptıramadık. 2017'de de yapılamayacağı anlaşıldı.

FAZLA MI HARCANDI?
Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, şöyle dedi: 2015 yılında kilometre başına 288 ton, 2016'da 208 ton asfalt harcanmış. 2017'de ise kilometre başına 191 ton asfalt harcanması öngörülmüş. Bu rakamlara bakılınca ya hedefte hata var, ya da işte. Belediye gelirlerinin toplam bütçedeki payı geçen yıl yüzde 30'dan yüzde 24'e düşmüştü. Bu yıl daha da düşeceğe benziyor. Büyükşehir Belediyesi 2 milyar 399 milyon ile borç batağındadır. Sosyal Marketten yararlanacak vatandaş sayısı 2017 yılı için 10 bin kişi olarak hedef konmuş. Ancak bu hayırlı iş için sadece 750 bin lira ödenek ayrılmış. 10 bin kişiye 750 bin lira yardım. Kişi başı aylık 6 lira 25 kuruş yapar. Ne kadar komik bir pay olduğu görülüyor.

ADANA KADERİNE TERK EDİLDİ
AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılı bütçesini yerden yere vurdu. Başkan Hüseyin Sözlü'yü de eleştiren Gülaçtı, "Bütün hedeflerden uzaklaşıyoruz. Adana kaderine terk edilen bir kent oldu. Çok yazık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Büyükşehir Belediyesi yolda kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN