Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken açan çiçek üreticiyi korkuttu

’de sıcak havanın etkisiyle nektarin bahçeleri kış ayında çi��ek açtı. Üreticiler, soğuk ve aşırı yağış olması halinde ürün alamamaktan endişe ediyor

Giriş Tarihi: 15.2.2018
Erken açan çiçek üreticiyi korkuttu
Mersin'de güneşli ve sıcak havanın etkisiyle bazı nektarin bahçeleri kış ayında çiçek açtı. Bu mevsimde nektarin ağaçlarının çiçek açması çiftçileri endişelendirdi. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, "Bu ağaçlar erkenci olmasına rağmen bu tarihte açmaması gerekiyordu. En az 15-20 gün önce bu çiçekler açtı. Yaşanabilecek bir soğuk hava veya aşırı yağış bu çiçeklerin yanmasına, kurumasına ve tozlanmamasından dolayı meyve olmayabilir" dedi.

ERKENCİ AVANTAJI
Mersin'in şeftali üretiminde önemli bir il olduğunu vurgulayan Gökçel, "Burası denizden 20-30 metre yükseklikte. Biz buradan bin 500 rakıma kadar başta şeftali olmak üzere bütün sert çekirdekli meyveleri üretebiliyoruz. Bu bölgenin bir avantajı var. En az 15-20 gün önce meyveyi hasat ediyoruz. Hem iç piyasada kendi insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz hem de yurt dışı pazarlarına en erken biz girmiş oluyoruz. Buda çoğu zaman avantaj oluyor. Biz burada Nisan ayının başında örtü altında hasada başlıyoruz, Ekim ayının ortasına kadar bin 500, bin 600 rakımlı yerlerde hasadımızı tamamlıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken açan çiçek üreticiyi korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN