Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş ilanı sayısı yüzde 50 arttı

2018’e iş ilanı sayısında umutlu girdiklerini belirten Kariyer.net Genel Müdürü , “Ocakta iş ilanı sayısı yüzde 48 arttı” dedi

Giriş Tarihi: 25.2.2018 ABONE OL
İş ilanı sayısı yüzde 50 arttı
Geçen yıl gelen yüksek büyüme verileriyle 2018'e pozitif başlayan iş dünyası, istihdamda da sıçrama yaptı. 2017'de başlatılan 'İstihdam Seferberliği'ni bu yıl da sürdüren iş dünyası, iş ilanlarını da katladı. Kariyer.net'in 9 yıldır her ay düzenli olarak yayımladığı İstihdam Endeksi'nin Ocak 2018 verileri olumlu bir tablo ortaya koydu. Ocakta yeni iş ilanı sayısı 20 bin 519 olarak gerçekleşirken, geçen yıla göre yüzde 48'lik artış kaydedildi. Bir önceki aya göre artış oranı ise yüzde 10 oldu. Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, 2017'nin son çeyreğinde görülen iş ilanı sayısındaki artışların 2018 adına umut verdiğini belirtti.

TEKNİK POZİSYONLAR REVAÇTA
Uysal, "2018'e umutlu gireceğimizi ifade etmiştik. İlk ay verileri öngörülerimizi doğruluyor. 2018 Ocak ayında yeni iş ilanı sayısında yüzde 48, yayında olan tüm ilanlarda ise geçen yıla göre yüzde 40'a varan bir artış söz konusu. Bunun yanı sıra, turizmin merkezi olan Antalya'da geçen yıla oranla görülen yüzde 50 oranındaki artış da yine yılın geri kalanına dair pozitif atmosferi güçlendiriyor" değerlendirmesinde bulundu. Satış Temsilcisi, Ocak 2018'de de en çok ilan yayınlanan pozisyon oldu. Bu ayın en dikkat çekici rakamları ise yüzde 39 ile mühendis ve yüzde 40 ile çağrı merkezi elemanı pozisyonlarında görüldü. Bunun yanı sıra teknisyen, tekniker ve yazılım uzmanı pozisyonlarının ortalama yüzde 30 oranında yükselmesi, teknik pozisyonlardaki hareketlenmenin artarak devam ettiğini gösterdi. İstihdam piyasasındaki hareketliliği gösteren bir diğer önemli gösterge de insan kaynakları uzmanı pozisyonuna olan talep oldu. Bu pozisyonda ilan sayısı geçen yıla oranla yüzde 33.8 arttı.

TURİZMDEN İSTİHDAMA DOPİNG ETKİSİ
Ocak ayında iller bazında yapılan değerlendirmede, en çok artış yakalayan şehirlerin Antalya, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa olduğu görüldü. Antalya, yüzde 50 ile geçen yıla göre en yüksek oranı yakalayan şehir oldu. Bu veri, turizm sektöründeki yüzde 45'lik artışla birlikte değerlendirildiğinde, turizmdeki canlanmanın istihdam piyasasına doping etkisi yapacağını gösterdi.

ÜRETİMDE CANLANMA VAR
Sektörler bazında yapılan değerlendirmede, ocakta en yüksek artışın yüzde 46 oranıyla üretim/endüstriyel ürünler sektöründe gerçekleştiği görüldü. Ocak 2018'e oranla ilan sayısında artış yaşanan diğer sektörler arasında yüzde 41 ile bilişim, yüzde 36 ile elektrik-elektronik, yüzde 34 ile perakende ve yüzde 32 ile otomotiv yer aldı.

SEKRETERLİK BAŞVURUDA BİRİNCİ SIRADA
İş ilanlarında beyaz yakanın yanı sıra mavi yakada da hareketlilik dikkat çekti. Ocak ayında en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar ise sırasıyla sekreter, garson, temizlik görevlisi ve çağrı merkezi elemanı oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar arasında ise garsonluk, temizlik görevlisi, sekreter ve şoför/sürücü öne çıktı.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
İş ilanı sayısı yüzde 50 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA