Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşten 300 bin doğacak

’de artan yenilenebilir enerji yatırımları yeni iş fırsatlarının da kapısını açıyor. 60 bin kişinin edildiği GES’lerde, bu sayının 12 yılda 6 kat artacağı öngörülüyor

Giriş Tarihi: 4.3.2018 ABONE OL
Güneşten 300 bin istihdam doğacak

Türkiye'nin yenilenebilir enerjide yaptığı atılımlar yeni iş imkânlarını da beraberinde getirdi. Özellikle son 5 yılda Güneş Enerjisi Santralleri'nde (GES) yapılan yatırımlarla, güneş santralindeki ithal girdi oranı yüzde 80'lerden 45'e kadar düşerken bu alanda ciddi istihdam fırsatları da doğdu. Güç elektroniği alanında faaliyet gösteren Tunçmatik'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, güneş enerjisinin tüm dünyada en fazla insan kaynağının bulunduğu sektörler arasında yer aldığını belirterek, "Bu alanda Türkiye'de 60 bin kişi istihdam ediliyor" dedi. Yenilenebilir doğal güneş enerjisinin hükümetin öncelikleri arasında olduğunu belirten Özer, bu alanda yatırımların daha da artacağını ve ciddi istihdam fırsatları barındırdığını vurguladı.

İSTİHDAM 12 YILDA 6 KA T ARTACAK
Türkiye'de güneş enerjisi sektöründe 2030'da yaklaşık 300 bin kişiye istihdam olanağı yaratabileceğini aktaran Özer, "12 yılda 6 kat büyüme bekleniyor" diye konuştu. ABD'de 250 bin kişinin güneş enerjisi alanında çalıştığını anlatan Özer, şöyle konuştu: "Kendi içindeki kırılımlarına baktığımızda tesis kurulumunda 129 bin, üretimde 37 bin, satış-dağıtımda 31 bin, proje geliştirmede ise 36 bin kişi çalışıyor. Finans, Ar-Ge gibi diğer kollarda çalışan sayısı ise 17 bini geçiyor. ABD örneğinde gördüğümüz gibi yenilenebilir enerjide ciddi istihdam imkânı var."

MÜHENDİSLER İŞİN OMURGASI
?
Her bir GES projesinin şehir planlamacısından, harita mühendisine, elektrik ve enerji mühendislerinden finans uzmanlarına kadar birçok kişiye iş imkânı sağladığını anlatan Özer, "Son birkaç yılda önemli işgücü barındıran bir sektör oluştu. Binlerce mühendis GES'lerin omurgasını oluşturuyor" dedi. Sektörün hızla büyüdüğünü hatırlatan Özer, teknoloji geliştirme, pazarlama, üretim ve kurulum işleri için yüksek yetkinliğe sahip işgücü gerektiğini sözlerine ekledi.

KNOW-HOW'I ORTADOĞU'YA İHRAÇ EDECEĞİZ
Türkiye'de bazı endüstri meslek liselerinde ve üniversitelerde yenilenebilir ve alternatif enerji üzerine yeni branşlaşmaların başladığını anlatan Özer, "Özellikle enerji mühendisliği adıyla okutulmaya başlayan bölümler bulunuyor. Biz de sektör oyuncuları olarak, bu alanda kariyer yapmak isteyen gençlere kapımızı sonuna kadar açıyoruz. Farklı GES projelerinde yer alan gençler hem tecrübe kazanıyor hem de dışa dönük, yenilikçi yaklaşımları ile Türkiye için daha çok değer üretecek projelere katkıda bulunuyorlar" dedi. Geleceğin enerjisi olarak kabul edilen yenilenebilir enerji için bakanlıkların hem eğitim hem de projeler tarafında düzenlemeler yaptığını anlatan Özer, çok yakın zamanda Türkiye'de oluşan know-how'ın (Bilgi birikimi) Ortadoğu, Afrika, Kafkaslar başta olmak üzere birçok farklı coğrafyaya ulaştırılacağını kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşten 300 bin istihdam doğacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA