Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ar-Ge merkezleri üniversiteye taşınsın

Manpower Group Genel Müdürü Narlı, nitelikli personel sorununu çözmek için şirketlerin Ar-Ge birimlerinin üniversitelere taşınması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 27.5.2018 ABONE OL
Ar-Ge merkezleri üniversiteye taşınsın
Türkiye'nin istihdam alanındaki en büyük problemlerinden biri olan nitelikli personel sorununa ManpowerGroup'tan farklı bir öneri geldi. ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, şirketlerin Ar-Ge birimlerinin üniversitelere taşınmasının üniversite-sanayi işbirliğine ciddi katkı sunağını söyledi. Bu öneriyi Çalışma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği bir çalıştayda da rapor olarak sunduklarını aktaran Narlı, "Ülkemizde istihdam alanında daha zanaatkâr dediğimiz, beceriye yönelik işleri yapabilen personel kaynağı bulmakta ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Halihazırda işine devam eden ustalar 10-15 yıl sonra emekli olduğunda bu sorun daha da büyüyecek. Bunun için daha çok meslek okullarına ihtiyacımız var. Ancak bunun yanı sıra üniversitelerde de adımlar atmamız gerekiyor" dedi. Her gün yüzlerce üniversite mezunundan CV geldiğini anlatan Narlı, "Bu çocukların en fazla tecrübesi üniversitede birer aylık yaptıkları stajlar. Oysaki gençlerimiz mezun olduklarında belli yetkinlikleri edinmiş olmalılar" diye konuştu.

TÜM TÜRKİYE'YE YAYABİLİRİZ
Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilebilmesi için şirketlerdeki Ar-Ge merkezlerinin kurum bünyesinden çıkartılıp üniversitelere yerleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Narlı, "Böylece şirketler genç beyinlerden fikir elde ederken bu gençler de okurken belli yetkinlikleri sağlamış olur" dedi. Bazı şirketlerin üniversitelerin tekno kentlerinde Ar-Ge merkezleri açtığını hatırlatan Narlı, şöyle devam etti: "Ancak bu teknokentler belli şehirlerle sınırlı kaldı. Oysa bizim hemen hemen Türkiye'nin her yerinde üniversitelerimiz var. Bu illerdeki şirketler Ar-Ge birimlerini üniversiteye taşırsa sanayici-üniversite işbirliğini de tüm Türkiye'ye yaymış oluruz."

YETENEK AÇIĞI YÜZDE 66'YA YAKLAŞTI
Dijitalleşmenin tetiklediği yetenek devriminin şirketleri hızla dönüştürürken, bu şirketlerin ihtiyaç duydukları yetenekleri de hızla değiştirdiğini belirten Narlı, Türkiye'nin yetenek açığının yüzde 66'ya vardığını söyledi. Narlı, "Dünya genelinde yetenek açığı ile karşı karşıya olduklarını belirten küresel işverenler, bu zorlukla karşılaşmalarının en büyük üç nedenini aday olmaması (yüzde 24), adayların teknik yetenek eksiklikleri (yüzde 19) ve adayların deneyimsizliği (yüzde 19) olarak açıklıyor. Türkiye'de ise en büyük üç neden adayların deneyimsizliği (yüzde 35), adayların teknik yetenek eksiklikleri (yüzde 20) ve adayların teklif edilenden daha yüksek ücret talep etmesi (yüzde 18) şeklinde" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge merkezleri üniversiteye taşınsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA