Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'in başkenti

Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yer olan Samsun, Büyükşehir Belediyesi'nin dev projeleriyle her geçen gün daha da gelişiyor. Karadeniz Bölgesi'nin ilk büyükşehir belediyesine sahip ili olan Samsun, Türkiye'nin en gelişmiş şehirleri arasında

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mayıs 1919 günü ayak bastığı ve Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı Samsun, tarihine yakışır projelerle adından söz ettiriyor. 1.5 milyonun üzerinde nüfusuyla Karadeniz Bölgesi'nin en büyük şehri olan Samsun, eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomide bölgenin parlayan yıldızı oldu. Karadeniz Bölgesi'nin ilk büyükşehir belediyesine sahip ili olan şehir, Türkiye'nin de en gelişmiş ve yaşanabilir şehirleri arasında haklı bir yer elde etti. Sosyal belediyecilik anlayışının hüküm sürdüğü şehirde Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Avrupa standartlarının üstünde hazırladığı dev projeler vatandaşı memnun ediyor. Kent Park Kültür Merkezi, amazon köyü, stadyum projesi, raylı sistem, sahil düzenlemeleri, bulvarlar, yeni alışveriş merkezleri ve oteller şehri geleceğe taşıyan yatırımlar arasında. İşte o projeler ve tesislerin ayrıntıları:

AMİSOS TEPESİ- MEZARLAR-TELEFERİK
Samsun-Sinop Karayolu'ndaki şehir merkezinden dört kilometre uzaklıkta. Baruthane mevkisinde bulunan iki adet kümülüste (mezartepe) Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin sponsorluğunda ve Kültür Bakanlığı'nın denetiminde 2004-2005 yılları arasında yapılan kazılar sonucunda Helenistik dönemden ( MÖ 330-30 ) kalma mezar yapıları ve blok taş duvarlar bulundu. Yapılan kazılarla kuzey tepenin altında 3 odalı, güney tepenin altında 2 odalı ve boyalı bir mezar ortaya çıkarıldı. Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulan bir projeyle, bu bölge açık hava arkeoloji müzesi olarak düzenlendi. Mezarlar ziyarete açıldı. Ayrıca bu bölgede çevre düzenlemeleri sonucunda yapılan park ve Amisos Kafe vasıtasıyla yerli ve yabancı ziyaretçilere nefis bir manzara karşısında dinlenme fırsatı sağlandı. Gerek karayolu ve gerekse teleferikle buraya gelen ziyaretçiler tarih ve doğayla iç içe zaman geçirebiliyor. Amisos kentinin metropol alanı olan Baruthane'de halen keşfedilmemiş mezarların var olduğu düşünülüyor.

AMAZON KÖYÜ
Yaklaşık 825 bin metrekarelik Batıpark Konsept projesi içerisinde amazon kanalı, seyir terası, balık restoranları, piknik alanları gibi rekreasyon alanları oluşturuldu. Batıpark amazon adasında yer ve zeminin sağlamlaştırılması amacıyla oluşturulan tepeye kafe ve seyir platformu olacak şekilde dev aslan figürleri konumlandırıldı. Aslanlardan 1 tanesi tamamlandı diğeri de bitmek üzere. Aslan heykelinin oturduğu alan yaklaşık 160 metrekare olup içerisinde dia gösteri merkezi kafeterya ve seyir terasları ile hediyelik eşya satış reyonu yer alacak. Amazon Adası Çevre Düzenlemesi çalışmalarında amazon Heykeli etrafı kaplamalarıyla birlikte tamamlandı. Deniz tarafı tahkimat çalışmaları ile yürüyüş yolu tanzimi sürüyor. Bu adayı tamamlayan amazon Köyü'nün turizme büyük katkı sağlaması bekleniyor. Konseptin içerisinde mağaralar, zindan, kral mezarı, ana kraliçenin yatak odası ve mutfağı, diğer savaşçıların sergilendiği salon ile yine amazonlarının yaşam kesitlerinin sergilendiği 3 çadır, bir kafeterya, hediyelik eşya satış reyonu, dia ve gösteri merkezi ve şelale yer alıyor. Tüm bu alana hâkim olan tepeye yapılan amazon Kafe ise Samsunluları eşsiz panoramik manzara karşısında kahve içip doyumsuz sohbetler yapmaya çağırıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'in başkenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN