Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamlarına 'Rusya' dersleri

250 işadamının katıldığı "Rusya'da nasıl iş yapılır?" forumunda konuşmacılar, kuzeydeki komşumuz ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi yolunda önerilerini paylaştı

İşadamlarına 'Rusya' dersleri
Samsun'da Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİ- AD) Samsun Şubesi ve Haberexen Yayın Grubu'nun ortak düzenledikleri, "Rusya'da nasıl iş yapılır" foruma, 250 işadamı katıldı. MÜSİAD Şube Başkanı Erkan Malkoç, Rusya ve Türkiye hükümetlerinin karşılıklı koydukları 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine katkı verebilmek için 3 yıldır bu pazara dikkat çektiklerini söyledi. Malkoç, bir ticaret şehri olacaklarına inandıklarını söyleyerek, "Rusya bizim için çok büyük bir pazar. Yüzölçümü itibariyle dünyanın en büyük ülkesi. 141 milyonluk nüfusuyla da demografik açıdan sekizinci. Şehrimizin bundan sonraki sürecinde ticaret şehri olma özelliğinin yeniden cilalanarak parlatılacağını düşünüyorum" dedi. Haberexen Yayın Grubu Başkanı Mustafa Çakır, "Uzun süredir bu pazarda araştırmalar yapıyoruz. Bununla ilgili olarak da alt yapı hazırlıklarımız tamamlanmıştı. Rusya'daki pazarın "AB'ye ambargo gelişmesiyle" Karadeniz Bölgesi'ndeki iş adamları açısından daha da büyük önem kazandığını vurguladı. Çakır "Bölge iş adamlarımızın Rusya'ya ihracat yapabilmeleri için gerekli altyapının sağlanması amacıyla bu organizasyonu düzenledik. Umut ediyoruz ki, düzenlenen forum, Rusya pazarında iş dünyamıza yeni kapılar açar. Eğer Karadeniz büyümek istiyorsa Rusya'nın güneyi ile entegre olmak zorunda" dedi.

AMBARGO DELİNEBİLİR

Avrupalı gıda ve tarım üreticilerinin Rusya'nın ambargosunu ürünlere "Made in Turkey" damgası vurarak aşmaya çalıştığını anlatarak ilgilileri uyaran Çakır "Acele etmeliyiz. Çünkü yaptırımlar AB içinde de çatlaklar oluşturmaya başladı. Kimi Avrupa ülkeleri ambargo nedeniyle ciddi ekonomik kayıplar yaşıyor. Polonya, Finlandiya, ticaretinde ciddi daralma yaşayan gıda şirketlerine sahip. Rusya'nın talepleri beklenti içinde olduğu ülkelerden karşılanamayacak gibi görünüyor. Ekonomik nedenlerle ambargo delinmeden pazardaki yerimizi almalıyız" diye konuştu. RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan da son 12 yılda Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin 5 milyar dolardan 34 milyar dolara çıktığını ve 100 milyar doların hedeflendiğini ancak 3 yıldır bir durağanlık gözlendiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamlarına 'Rusya' dersleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN