Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşaret dili anlatımıyla hikaye kitabı

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü öğrencileri, Çocuk Eğitim Derneği ile birlikte gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında, “işaret dili” ile hazırlanan “Moni ile Bobo” isimli hikaye kitabı için bir araya geldiler. “Moni ve Bobo” hikaye kitabına ulaşan işitme engelli aileler, bu hikayeyi işitme engeli olan ya da olmayan çocuklarına, kendi dillerinde (işaret dili ile) anlatabilecekler. Ayrıca, işitme engelli çocuğu olan aileler, işaret dili kullanımı ile çocuklarının dil-işitsel edinimlerine, bilişsel ve süreçlerine destek olacak.

Giriş Tarihi: 27.12.2019 11:55 Güncelleme Tarihi: 27.12.2019 11:59 ABONE OL
İşaret dili anlatımıyla hikaye kitabı

Kitap, üç ay süren çalışmaları sonucunda 2 yaş üstü işitme engelli çocuklar ve aynı gelişim düzeyindeki yaşıtlarına yönelik, görsel ağırlıklı ve çocukların bilişsel süreçlerini geliştirme adına soru-cevap yapmalarını sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. İçerik oluşturulurken; işaret dili eğitmeni, işitme engelliler öğretmeni, uzman odyolog ve uzman psikolojik danışmandan destek alınmıştır. Kitabın en önemli özelliği, tüm sayfaların "QR" (Karekod) kod ile desteklenmesidir. "QR" kod okutulduğunda, hikâye işaret diliyle aktarılmaktadır.

"Moni ve Bobo" hikaye kitabına ulaşan işitme engelli aileler, bu hikayeyi işitme engeli olan ya da olmayan çocuklarına, kendi dillerinde (işaret dili ile) anlatabileceklerdir. Ayrıca, işitme engelli çocuğu olan aileler, işaret dili kullanımı ile çocuklarının dil-işitsel edinimlerine, bilişsel ve kişisel gelişim süreçlerine destek olacaklardır.

Rutin alışkanlıkları içinde çocukları ile birlikte kitap okumak olan ailelerimiz de, aynı zamanda "QR" (Karekod) kod özelliği ile çocuklarının işaret dili ile tanışmalarını sağlayacaklar. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, çok dilli ortamda bulunan çocukların dil yetenekleri, tek dilli ortamdaki çocuklara göre daha gelişmiş durumdadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşaret dili anlatımıyla hikaye kitabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN