Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raftakiler

Giriş Tarihi: 8.5.2020 ABONE OL
Raftakiler
SALGIN PSİKOLOJİSİ BİR BAŞA ÇIKMA REHBERİ
Mahir Yeşildal -Ela Reyhanlıoğlu
Psikoloji
Destek Yayınları
216 s., 24 TL
Tüm dünyayı etkisine altına alan virüsün psikolojik etkilerini hiç merak ettiniz mi? Psikiyatr Dr. Mahir Yeşildal ve Uzman Psikolog Ela Reyhanlıoğlu'nun bu soruya cevap olarak kaleme aldığı, salgın hastalıkların psikiyatrik tablosunu ele alan Salgın Psikolojisi, modern psikolojinin sayısız yaklaşımından beslenerek, iç gücümüzü hatırlatan ve yaşamın anlamını düşünmemizi sağlayan bir başa çıkma rehberi niteliği taşıyor.

ÇOK ACAYİP BİR MACERA
Mavisel Yener
Hikaye
Tudem Yayınları
80 s., 18 TL
Tudem'in okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı Sen de Oku koleksiyonunun Türk yazarlar serisinin içinde yer alan hikayeler, ikilemeler ve çeşitli uyak oyunlarıyla renkleniyor. Doğadaki canlıların yaşam döngüsü hakkında değerli paylaşımlarda da bulunan kitap, çocukları hayatın anlamı, iyi-kötü kavramları ve insanın yaşama amacı üzerine düşünmeye davet ediyor.

YÖNETİCİNİN GENÇ BİR YAZAR OLARAK PORTRESİ
Philipp Schönthaler
Çevirmen: Emre Güler
Ekonomi
VakıfBank Kültür Yayınları
144 s., 18 TL
"Büyük patronlar iyi birer felsefeci, iyi birer edebiyatçı performansı sergilemek mecburiyetinde ve yoğun eleştiriler altındayken dahi güler yüzlü ve bilge kapitalist olarak görünme ihtiyacı hissetmektedir" diyor Alman yazar Schönthaler. İşte bu meseleyi ele alıyor ve günümüzün profesyonel yaşamında kurum ve insan ilişkilerinin düzenlenmesinde hikâye anlatıcılığının seyrine dair parlak bir değerlendirme sunuyor.

SİSLER İÇİNDEKİ LUT
Hope Mirrlees
Çevirmen: Damla Göl
Roman
İthaki Yayınları
312 s., 32 TL
Hem bir peri masalı hem bir dedektif hikayesi olarak okunabilecek macerası olan roman Dapple ile Dawl isimli iki nehrin birleştiği noktada yer alan rıhtım kasabası 'Sisler İçindeki Lut' bölgesinde geçiyor. Kasabanın yeni valisi Nathaniel Chanticleer, peri meyvesinden yediği düşünülen oğlunu kurtarmak için hem birçok gizemi çözmek zorunda kalacak hem de halkı için elinden geleni yapacak. Yazar Hope Mirrlees okurlarına "Sınırların ötesinden korkma, düşmanlık gelir geçer" diyor.

BENJAMİN BUTTON'IN TUHAF HİKAYESİ
F. Scott Fitzgerald
Çevirmen: Bülent O. Doğan
Hikaye
İş Bankası Kültür Yayınları
56 s., 7 TL
Fitzgerald'ın 1922 yılında yazdığı Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi okuyucularla tekrar İş Bankası Kültür Yayınları ile buluşuyor. 1860 yılında yaşlı bir adam olarak doğup gençleştikçe dirilen bedeniyle birlikte daha aktif bir hayata sahip olan ve daha önce sinemaya da uyarlanan Benjamin Button'ın hayatının anlatıldığı kitapta okuyucular yaşın insanın kimliği üzerindeki etkisi üzerine bir yolculuğa çıkacak.

VALİS
Yazar: Philip K. Dick
Çevirmen: Nur Yener
Roman
Alfa Yayıncılık
344 s,. 32 TL
Philip K. Dick tarafından 1981'de yazılan Valis, Alfa Yayınları ile tekrardan raflarda yerini aldı. Yazar, bir diş operasyonu sırasında verilen ilacın etkisiyle tuhaf bir dini deneyim yaşıyor. Bir şizofreni krizi miydi yoksa gerçekten mistik bir deneyim mi yaşamıştı? Bu soruların peşine düşen Valis dönemin sıra dışı hikayesidir. Kurmacaya karışan gerçek hayatın, gerçek hayata sızan kurmacanın gizemini çözmek isteyenlere...

ŞEYTANIN AL DEDİĞİ
Sefer Darıcı
Deneme
Destek Yayınları
152 s., 20 TL
Bilinç ve bilinçaltının kavramsal ve tarihi tartışmalarıyla başlayan bu kitap, son bilimsel araştırmalarla insanların aslında etkiye nasıl açık canlılar olduğunu apaçık gösteriyor. Şeytanın al dediğine nasıl ikna olduğumuzu, tüketici davranışları çerçevesinde tane tane açıklayarak, her şüphecinin anlayacağı bir şekilde anlatıyor. Üstelik sadece 50 kuruş farkla ironisiyle isminizi kitabın üstüne yazmaya da fırsat veriyor.

HİTİTLER: ANADOLU SAVAŞÇILARI
Trevor Bryce
Çevirmen: Ülke Evrim Uysal
Tarih
Kronik Kitap
320 s., 35 TL
Hititler, Antik Yakındoğu'nun en büyük askeri gücü hâline nasıl geldiler? Düşmanları karşısındaki zaafları nelerdi? Anayurtları olan ve denizlerle bağlantısı bulunmayan Anadolu'nun ırmaklarının seyrüsefere imkân tanımayışı karşısında ne tür önlemler almışlardı? İşte tüm bu sorulara cevap verecek bir kitap. Hititlerin dünyasındaki festivallere, inşa ettikleri tapınak ve saraylara konuk olacak; gelenekleri, batıl inançları ve daha pek çok konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

SONRA GİYDİRİR AŞK ESVABINI
Bahadır Yenişehirlioğlu
Şiir
Timaş Yayınları
80 s., 42.50 TL
Bahadır Yenişehirlioğlu, ilk şiir kitabında hayata, inanca ve aşka dair duygu dolu şiirleri ile çıkıyor okurlarının karşısına. Görsel ve işitsel bir bütünlüğü olan eserde yer alan 50'yi aşkın şiirin bazıları her biri için ayrı ayrı bestelenen müziklerle yazar tarafından seslendirildi. Seslendirilen şiirlere kitabın içine yerleştirilmiş QR kodlarla eriştiğinizde sözün ve müziğin gücünü bir araya getiren bu çalışmayla çok farklı bir okuma deneyimi yaşayacaksınız.

KAYGI ÇAĞI - SALGIN ZAMANINDA RUH SAĞLIĞI
Kemal Sayar
Psikoloji
Kapı Yayınları
240 s., 29 TL
Yüz yılda bir esen ölümcül bir salgın fırtınası bizi evlerimize ve korkuya hapsetti. Bu salgın geçse bile ardında bir ruhsal enkaz bırakacak. Bu kitabı oluşturan makaleler yaşadığımız Koronavirus salgınını toplumsal ve ruhsal düzlemde daha iyi anlamaya çalışıyor. Bununla yetinmiyor ve buradan daha az hasarla çıkabilmemiz için bazı pratik ipuçları ve öneriler sunuyor. Ruhsal dayanıklılığımızı artırmak ve kaygıyla daha iyi baş edebilmek için...

GÖLGELER
E. H. Gombrich
Çevirmen: Merve Yalçın
Sanat
Everest Yayınları
96 s., 75 TL
İlk kez National Gallery'de düzenlenen bir sergi vesilesiyle yayımlanan kitapta Batı sanatında gölgelerin izi sürülüyor. Yazar gölge kavramının muğlak doğasına değiniyor hem de ışığın kaynağının yeri, aydınlanan objenin biçimi, gölgenin düştüğü yüzey gibi belirleyici unsurları da ayrıntılı biçimde inceliyor. Gölgeler, renkli illüstrasyonlar içeren özel bir baskıyla sanatseverlerle buluşuyor.

BUL BENİ
André Aciman
Çeviren: Berrak Göçer
Roman
Sel Yayıncılık
230 s., 30 TL
Adınla Çağır Beni'yle tüm dünyada geniş bir okur kitlesine ulaşan André Aciman, devam niteliğindeki romanı Bul Beni ile aşkın ve bağlılığın doğasına dair eşsiz bir anlatı kuruyor; kederle, arzuyla ve mutluluklarla örülü insan hikâyelerini keşfe çıkıyor. Zamanın acımasızlığına hem kaçırılmış hem de yakalanan fırsatlara, paralel hayatlara, aşkın dönüştürücü gücüne ve kusursuz esrikliğine, dair bir unutulmaz roman...

ARKADAŞINA GÖNDER
Raftakiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA