Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hz. Mevlana 3 bin 766 etkinlikle anıldı

Bu yıl teması “Selam Vakti” olan 745’inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma törenleri kapsamında Hz. Mevlana, ’da düzenlenen 3 bin 766 etkinlikle anıldı

Giriş Tarihi: 17.12.2018 ABONE OL
Hz. Mevlana 3 bin 766 etkinlikle anıldı
Mevlana ile barış, huzur ve hoşgörü şehri olan Konya, Hz. Mevlana'nın vuslat yıldönümünde yurt içi ve yurt dışından gelen on binlerce gönül dostunu buluşturdu. 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan'ın Belh şehrinde dünyaya gelen Mevlana'nın Belh'de başlayan ve Konya'da nihayet bulan yolculuğu, insanlık tarihinin en büyük gönül adamı Hz. Mevlana'yı Konya'yla buluşturur. 17 Aralık 1273 tarihinde Konya'da vefat eden ve ölüm gününü yeniden doğuş, sevdiğine yani Allah'ına kavuşmak olarak kabul eden Hz. Mevlana, öldüğü güne düğün gecesi anlamına gelen 'Şeb-i Arûs' dediği için Mevlevilikte, Mevlana'nın öldüğü gün Şeb-i Arus olarak kabul edilir. Hz. Mevlana'nın ölüm yıl dönümü nedeniyle her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında Konya'da düzenlenen Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleriyle anılıyor.

PROGRAMLAR 23 ANA BAŞLIKTAN OLUŞTU
Bu yılda "Selam Vakti" temasıyla düzenlenen anma törenleri kapsamında 10 gün içerisinde 3 bin 766 etkinlik gerçekleştirileceğini belirten Konya Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, "Programlar 23 ana başlıktan oluştu. Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında açılış programının ardından, 15 sema, 15 mesnevi dersleri, 40 türbe önü buluşmaları, 14 sergi, 3 panel, 15 konferans, 1 ödül töreni, 1 sunum, 1 imza günü, 1 Nevbe merasimi, 17 Türk Tasavvuf müziği konseri, 15 Mesnevi sohbetleri, 47 atölye çalışmaları, 1 sempozyum, 22 Meşk, 23 söyleşi, 1 opera, 21 Sanat Ocağı Mevlevihane stantı ve 3 bin 512 tiyatro gerçekleştirildi" dedi. Bu yıl bir ilk gerçekleştirilerek, Diyanet İşler Başkanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda anma törenlerinin başladığı 7 Aralık'ta tüm Türkiye'deki camiler de cuma hutbesinde 'Selam Vakti' vurgulandı. Törenler kapsamında en çok ilgiyi ise Mevlevi dervişlerinin ney, nısfiye gibi çalgılar eşliğinde, kollarını iki yana açıp dönerek yaptıkları sema ayinleri gördü.

YURDUN DÖRT BİR YANINDAN GELDİLER
MEVLANA'NIN 22'nci kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Esin Çelebi Bayru, Vuslat Yıldönümü törenlerinin her yıl güzelleşerek devam ettiğini belirtti. Törenlere yoğun ilginin olduğunu ifade eden Bayru, "Her sene bu güzelliği yaşıyoruz. Hamdolsun gün gün, bütün dünyaya hizmet eder hale geldik. Çok güzel programlar yapılıyor. Halka çeşitli hizmetler sunuluyor. El birliğiyle bu törenleri, sempozyumlar, konferanslar, konserler, sergilerle olabildiğince doldurmaya gayret ediyoruz. Umuyorum ki gelecek seneler daha güzellikler yaşarız" diye konuştu.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
Hz. Mevlana 3 bin 766 etkinlikle anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA