Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan dünyaya selam vakti

Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Türkiye’den ve dünyanın farklı şehirlerinden onbinlerce misafiri ağırlayan , bugün Şeb-i Arûs günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşuyor

Giriş Tarihi: 17.12.2018 ABONE OL
Konya’dan dünyaya selam vakti
Konya'da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl "Selam Vakti" temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri yoğun ilgi gördü. Bu yıl etkinlikler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katıldığı programlarla başladı. Etkinliklerin son günü olan bugün Şeb-i Arus, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleşecek. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyalıların, Türkiye'nin ve dünyanın en prestijli organizasyonları arasında yer alan Anma Törenlerinde yurt içi ve dışından katılan misafirleri en güzel şekilde ağırladığını söyledi. Törenler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde hafta için her akşam sema programları, hafta sonları ise gündüz ve akşam sema programları yapıldığını kaydeden Altay, bunun yanında neredeyse şehrin her yerinde sohbetler, konferanslar, sergiler gibi birbirinden değerli 3 bin 760 etkinlik gerçekleştirildiğini söyledi. Başkan Altay, "Sevgi medeniyetimizin manevî mimarı ve gönüller mektebinin âlimi Hz. Mevlâna Celâleddin Rumî; hayatı, düşünceleri, eserleri, sevgiyi, barışı ve hoşgörüyü temel alan evrensel mesajlarıyla milyonları etkilemiş ve gönülleri birleştirmeyi başarmıştır. Hz. Mevlana arkasında aşkla yoğrulmuş fikirler bıraktığı içindir ki yüzyıllardır milyonlarca insan bir araya geliyor ve onu yâd ediyor" dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BULUŞUYORUZ
Konya'nın on binlerce misafiri ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu kaydeden Altay, şehrin aynı zamanda Şeb-i Arus günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlayacak olmanın heyecanı içinde olduğunu dile getirdi. Başkan Altay, bütün Konyalıları bugün saat 13.00'te Mevlana Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde ve Şeb-i Arus programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmaya davet etti. Yurt içi ve dışından binlerce kişinin Hazreti Mevlana'nın "gel" davetine icabet ettiğini dile getiren Altay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ziyaretçilerin gelişiyle Konya adeta bir bayram havasına bürünüyor. Bu da Hazreti Mevlana'yı anlama ve anlatma açısından bir fırsat oluşturuyor. Günümüz dünyasında herhalde en çok ihtiyacımız olan, Hazreti Mevlana'nın söylemlerinin insanlar tarafından anlaşılması, yaşatılması ve ifade edilmesi. Biz de buna katkı sağlamaya gayret ediyoruz." Konya'da, 7 Aralık'ta başlayan Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, bugün Mevlana'nın vefat ettiği gün olan ve Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) günü sona eriyor.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya’dan dünyaya selam vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA