Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevlana Müzesi’nde ‘500 yıllık süslemeler’ ortaya çıkarıldı

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi’nde yürütülen restorasyonda, Osmanlı Padişahı İkinci Beyazıt’ın yaptırdığı 5 asırlık kalem işi, nakış ve hat süslemeleri ortaya çıkarıldı

Giriş Tarihi: 19.3.2019 ABONE OL
Mevlana Müzesi’nde ‘500 yıllık süslemeler’ ortaya çıkarıldı
YERLI ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Mevlana Müzesi'nde, Hazreti Mevlana'nın metfun olduğu yeşil Kubbe iç aksamı, kalem işi süslemeler, nakış, bezeme ve hatlardan oluşuyor. Müzenin en çok dikkati çeken bölümlerinden kubbenin iç mekanında 16 Haziran'da başlatılan restorasyon çalışmaları ise titizlikle devam ediyor. Konya Kültür ve Turizm Müdür Abdüssettar Yarar, Kubbe-i Hadra'nın kalem işi süslemelerinde çok ciddi bir restorasyon çalışması yaptıklarını söyledi. Hazreti Mevlana'nın sandukasının yer aldığı bölümün kalem işi, nakış ve hatlarla süslü olduğunu anımsatan Yarar, "Selçuklu döneminde temeli atılan bu bölümde uzun yıllardır yapılmayan büyük bir restorasyon çalışmasına başladık. Geçen yılın haziran ayında başladığımız çalışmaların bugün itibarıyla yüzde 80'ini tamamladık. Aksilik çıkmazsa mart ayı ortasında bitireceğimizi ümit ediyorum" diye konuştu.

SÜSLEMELER ORTAYA ÇIKTI
Yarar, Kubbe-i Hadra'nın iç mekanındaki deformelere yönelik yürütülen restorasyonda, sürprizlerle karşılaştıklarını belirten Yarar, "Burada İkinci Beyazıt döneminin kalem işi hatların, nakışların, tezhiplerin ve süslemelerin daha sonraki yapılan çalışmalarda üzerinin örtüldüğünü, günümüzde ise ortaya çıkarıldığını rahatlıkla ifade edebilirim. Düne ait yapılan çalışmaların restorasyon mantığı içerisinde doğruluğunu yanlışlığını bir kenara bırakıyorum, bulduğumuz sonuç budur. Restorasyon çalışmalarında bunlarla karşılaşıldı. Sevindirici pek çok şeyle karşılaştık. İnşallah iyi sonuçlar elde edeceğiz. Restorasyonda ortaya çıkan yeni bulgular bilim kurulu tarafından inceleniyor. Tabii haliyle sürprizler restorasyonun uzamasına neden oluyor. Fiziki alandaki restorasyonları tamamlayıp ziyaretçilere açmayı hedefliyoruz. Böylelikle ziyaretçilerin Hazreti Mevlana'nın kabrinin bulunduğu yerle buluşup, gönülden dua etmelerine imkan sağlamayı arzuluyoruz" dedi.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlana Müzesi’nde ‘500 yıllık süslemeler’ ortaya çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA