Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatroda tek seyircilik oyun dönemi

Tiyatro Artı'nın yeni oyunu ÜçKişi, sadece tek bir seyirci için oynanıyor. Oyun, bir cinayetin üç ayrı hikayesiyle gerçekliğin göreceliliğini sorguluyor

Giriş Tarihi: 25.10.2011
S
anatlar kitlelere ulaşmayı amaçlar. Bu durum sinema, tiyatro ve edebiyat hatta plastik sanatlar için de geçerlidir. Fakat zaman zaman üslupta yenilik adına bu kaide görmezden gelinebiliyor. Tiyatro Artı'nın yeni 'tek seyircilik' oyunu ÜçKİŞİ de bu durumun son örneklerinden biri. Ufuk Tan Altunkaya, 2008 yılında Galata sokaklarında Bir Takip Oyunu adlı tek seyircilik bir oyun sahnelemişti. Altunkaya, bu kez Tiyatro Artı'da ÜçKİŞİ adlı yine tek seyircilik bir oyun sahneliyor. Oyun, bir cinayetin üç ayrı hikayesiyle gerçekliğin göreceliliğini sorguluyor. ÜçKİŞİ atmosferi sayesinde oldukça etkileyici. Bunu 55 dakikalık oyundan çıkanların kendilerine gelebilmek için beş dakika tek başlarına oturmalarından anlıyoruz. Bir cinayetin çerçevesinde şekillenen oyun, ilk önce Ayça Damgacı, Memet Ali Alabora, Suat Sungur ve Şebnem Sönmez'in rol aldığı bir videoyla başlıyor. Videoda oyuncular işlenen cinayetin görgü tanıkları rolündeler. Videonun ardından ise, oyunun tek seyircisi, bir labirent gibi hazırlanan mekan içerisinde oyunun ilk karakteriyle karşılaşıyor. 'Hırsız' rolündeki Arda Çetinkaya anlatmaya başlıyor. Oyun tek seyirciye oynanıyor ama içinde interaktif öğeler barındırmıyor. Oyuncuyla göz göze olsanız da ne metne bir etkiniz var ne de oyuncuyla fiziksel bir bağınız. Bu da seyirciyi, tek başına olsa da, izleyen konumunda tutmaya devam ediyor. 'Hırsız'ın ardından diğer karakterin, Neşem Akhan'ın yanına gidiyorsunuz. Ardından da son karakterin (Cihan Esen)... Sonuçta elinizde bir cinayet kalıyor, üç tanık ve üç ayrı hikaye.

BİR GÜNDE 16 TEMSİL

Oyunun teması size Akira Kurosawa tarafından Raşomon adıyla sinemaya uyarlanan, Ryunosoke Akuygava'nın yazdığı Çalılıklar Arasında ve Raşomon adlı öykülerinden tanıdık gelebilir. Yönetmen Ufuk Tan Altunkaya kafasındaki projeye çok uygun olduğunu düşündüğü için bu hikayeyi uyarlamaya karar verdiğini anlatıyor. Altunkaya'nın tek seyircilik oyunlar üzerine söyleyecekleri de var: "Tiyatroda biz seyirciyle özel bir ilişki kurmayı hedefleriz. Salonda 250 - 500 seyirci de olsa seyirciyle birebir ilişki kurmak tiyatronun esaslarından biri. ÜçKİŞİ'deyse gerçekten birebir ilişki kurmak mümkün oluyor. Oyun seyirciyi tümüyle içine çekiyor." Bir saate yakın süren ÜçKİŞİ, her 15 dakikada salona yeni bir seyirci alınarak günde sadece 16 kez sahnelenebiliyor. Oyunu izlemek isteyenlerin önceden arayıp randevu alması gerekli. Randevu 0(212) 224 57 56 numaralı telefondan alınabilir.
Ayrıntılı bilgi: www.mekanarti.com

'TESELLİ EDEN OLUYOR'
Oyunda rol alan oyunculardan Arda Çetinkaya, "Oyun tek seyircilik olduğu için kendimi 'oynuyor' gibi değil, seyircilerle bir şeyler paylaşıyor gibi hissediyorum.," diyor. Çetinkaya, bazı seyircilerin kendilerini oyuna fazlasıyla kaptırdığını anlatıyor: "Seyirciler oyun sırasında bazen birçok soru soruyor. Onlarla konuşmadan mimiklerimle hikayeye devam etmem gerektiğini söylüyorum." Neşem Akhan'ın da benzer tecrübeleri var. Akhan seyircilerin cinayet sebebiyle kendisini teselli etmeye çalıştıklarını anlatıyor.

FIRAT KARADENİZ / SABAHBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatroda tek seyircilik oyun dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN