Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkçe dublajlı Manga

Sevilen rock grubu Manga; bir değil, iki yeni albüm birden çıkarma hazırlığında... Yaz aylarında çıkacak albümlerinde aynı parçaların İngilizce ve Türkçe versiyonlarına yer verecek olan grup "Bir taşla iki kuş vuracağız" diyor

Ülkemizi 2010 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edip ikinci olan rock grubu Manga, yeni albüm hazırlığında. Biri Türkçe sözlü, diğeri ise İngilizce parçalardan oluşan iki albüm birden çıkaracaklarını açıklayan grup üyelerinden Cem Bahtiyar, Ferman Akgül ve Özgür Can Öney; GÜNAYDIN'a yeni projelerini anlattı.

MELODİ AYNI DİLİ FARKLI
Yeni albüm çalışmaları nasıl gidiyor?
CEM BAHTİYAR:
Albüm için epey yol aldığımızı söyleyebiliriz. Kasım ayından bu yana stüdyodayız. Bu albüm biraz farklı olacak. Bu nedenle iki koldan devam ediyoruz çalışmalara. Türkçe ve İngilizce parçalar hazırlıyoruz. Bu işteki 10 yıllık tecrübemiz gösterdi ki, albüme bir 'teslim tarihi' koymak pek mümkün olmuyor. Amacımız; yazdan önce albümü yayınlamış olmak. Fakat zaman neler gösterir bilemiyoruz.
İki farklı albümden kastınız nedir? Birbirinden tamamen farklı iki albüm mü geliyor?
FERMAN AKGÜL:
Evet, iki farklı albüm hazırlıyoruz ama şarkıların müzikal altyapıları aynı olacak. Şöyle anlatayım; şarkıların vokal melodileri ve altyapıları aynı. Fakat bir şarkı İngilizce, diğeri Türkçe olacak. Sözler ve dil değişecek sadece. Zamanında Finlandiyalı The Rasmus ve Alman Tokio Hotel de buna benzer albümler yayınlamıştı. Aynı müziği, vokalleri koruyarak sadece dilini değiştirdiler. Biz de aynısını yapıyoruz.

İNGİLİZCE'NİN ZAMANI GELMİŞTİ
Peki iki dilde albüm yayınlamanızın nedeni nedir?
ÖZGÜR CAN ÖNEY:
İngilizce bir albüm hazırlamak uzun zamandır aklımızdaydı. MTV Best European Act Ödülü'nü aldığımızdan beri bir İngilizce albüm hazırlama fikrimiz vardı. Aynı zamanda Türkiye için de bir şeyler yapmak zorunda hissediyoruz kendimizi. En mantıklı çözümün bu olduğuna karar verdik. Müzikal altyapıyı koruyarak bir taşla iki kuş vurmuş olacağız.
F.A.: Yeni şeyler denediğimiz bir albüm bu. Etkilendiğimiz yeni tatlar var. Daha önce 'Cevapsız Sorular' albümümüzde İngilizce şarkılara yer vermiştik ama o zaman vokal melodilerini de değiştirmiştik. Bu nedenle şimdi böyle bir yol deniyoruz.
MTV'den aldığınız ödül nasıl etkiledi sizi?
Ö.C.Ö.:
Aslında grubu kurduğumuz günden beri hayalimiz yurt dışında da bir şeyler başarmak. Ödülden sonra İngilizce albümün zamanının geldiğini düşünmeye başladık. Bizim için itici bir güç oldu.
Geçtiğimiz günlerde İş Sanat'ta akustik başlayıp elektronik devam eden bir konser verdiniz. Bunun nedeni nedir?
F.A.:
Müziğin iki yönünü de iyi yansıtabildiğimizi düşünüyoruz. İş Sanat her zaman çıkabileceğimiz bir platform olmadığı için Manga'nın iki yönünü de göstermek istedik.

MART'TA AMERİKA'DA KONSER VERECEĞİZ
Manga'nın Amerika'daki South by Southwest Festivali'nde (SXSW) yer alacağını duyduk...
F.A.
: Biz bu festivale geçtiğimiz yıl da kabul edilmiştik fakat bazı aksaklıklar nedeniyle katılamadık. Bu sene gidiyoruz; her şey yolunda. Mart ayında orada olacağız, festival kapsamında bir performansımız da olacak. Festival 8-18 Mart'ta düzenleniyor ama bizim ne zaman konser vereceğimiz henüz belli değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe dublajlı Manga
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN