Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkisi bir arada!

Giriş Tarihi: 6.3.2013 11:43
Fecir Alptekin

Martta buralara hem Michael geliyor, hem de Cirque de Soleil. Birisi popun kralı, büyük efsane… Diğeri şov dünyasının akrobatik primadonnası… Evet, bu kez ikisi bir arada Michael Jackson "Ölümsüz" şovu, 15 – 16 – 17 Mart tarihlerinde Ülker Sports Arena'da beş gösteriyle hayranlarını bekliyor.

Proje sahibi Pozitif'în öngösterim davetlisi olarak geçen hafta Milano'da "Ölümsüz"ü izledik. Nasıl tarif etsem? "Kendisinin sadece fiziksel olarak bulunmadığı bir Michael Jackson konserine hoşgeldiniz"!

Projede, sağlığında da sanatçıyla birlikte dirsek çürütmüş önemli müzik ve sahne adamlarının imzası var. Gösteriyi yazıp yöneten kişi, Michael Jackson'ın pek çok konser tasarımı ve video koreografisinde emeği geçen sahne sanatları yönetmeni Jamie King. Müzikler, Michael Jackson'la 25 yıl boyunca birlikte çalışmış olan müzik direktörü Greg Philinganes'a emanet. Ayrıca müzisyenler arasında, 30 yıl boyunca sanatçının bateristliğini yapmış olan Jonathan "Sugarfoot" Moffett de var.

"Ölümsüz"ü, Michael Jackson müziği ve danslarının, muhteşem dekor – kostüm tasarımları, video gösterileri - ışık şovları ve Cirque de Soleil'in az miktarda akrobasi gösterisi ile harmanlanmış fantastik bir konser simülasyonu olarak özetleyebiliriz. "Fantastik", çünkü sahnedeki süreç, Michael Jackson'ın özel yaşamı/ kariyeri, ruhu, hayalleri, kırılganlıkları, yaşam felsefesine paralel biçimde tematik ilerliyor. Milano'da görüştüğümüz sanat yönetmeni Tara Young'a göre de tüm prodüksiyonun ardında yatan yaratıcı fikir zaten "sanatçının sevgi, barış ve birlik mesajlarını yeniden canlandırmak, izleyiciye aktarmak"…

Aksesuvar ve sahne tasarımcısı Michael Curry de, obje seçimlerindeki temel amacın izleyicinin hatıralarını canlandırmak olduğunu söylüyor. Michael'ın efsanevi dans ayakkabıları, özel deriden hazırlanmış iki buçuk metrelik devasa pabuçlar olarak sahnede "dans ediyor"… Yine Michael'ın meşhur eldiveni iki metre boyunda, bir dansçının üzerine geçirilmiş olarak sahnede hareket ediyor. Dancing Machine'deki bakır renkli ve fermuarlı kaynakçı kıyafetleri, Michael'ın Beat It videosunda giydiği kırmızı, fermuarlı ceketten esinlenerek tasarlanmış. They Don't Care About Us sahnesinde askerlerin giydiği kıyafetler polyester kalıplara ayna işlenerek yapılmış.

Şu ana kadar da gayet net anlaşıldığı gibi, beylik deyişiyle ciddi bir "görsel şölen" durumu söz konusu "Ölümsüz"de… Sahnedeki toplam projeksiyon alanı bir basketbol sahasının alanından daha büyük. Bu ekranlarda şovla bütünleşik biçimde Michael'ın kendi performans videoları kullanılarak duygusal etki güçlendirilmiş. Üç farklı sahnede doksanın üzerinde kıyafette LED kullanılmış. Celestial/Human Nature sahnesindeki her kostümün üzerinde yanıp sönen 275 adet LED var. Performans esnasında hareket/ mimiklere göre renk değiştiriyorlar. Smooth Criminal ve Dangerous sahnelerinde gangster kostümlerinin omuzlukları 3D baskı.

Toplamda 250'den fazla kostüm ve 1200'den fazla aksesuar kullanılıyor. Bu malzeme 13 turla taşınıyor. Ekip 174 kişiden oluşuyor (49 sanatçı- müzisyen- dansçı; 86 teknik eleman ve yönetim ekibi, 39 tır şoförü). Sahne kurulumu 250 dakika sürüyor, 154 kişilik uluslararası bir ekip ile 170 kişiye yakın yerel destek var. 3000 metrekare sahne arkası alan, 2000 metreye yakın kablolama sistemi, kostümler için 400m2 depo alanı, gösteri sırasında kullanılacak sis için 5100 kilo sıvı karbondioksit kullanılıyor.

Özetle, Michael Jackson'ın artistik mirasının izinde, konser platformunda yaratılmış, müziği ve görselliği zengin, akrobasisi nispeten az ama her daim havası yerinde devasa bir Cirque de Soleil prodüksiyonuyla karşı karşıyayız yine… 2012 yılında başlayan turne kapsamında toplamda 2 kıtada, 11 ülkede 241 şov gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 1.7 milyon izleyiciye ulaşılmış. İstanbul ayağı, turnenin 19. ülke ve 97. şehri olacak. Tüm Michael Jackson hayranlarına iyi seyirler dilerim… Mendilleri hazırlamayı da unutmayın!


BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İkisi bir arada!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN