Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en eski 'oyun seti' Siirt'te

Türk arkeologlar Başur Höyük'te 5 bin yıllık oyun taşları buldu. 49 küçük heykelcik ve taştan oluşan dünyanın bu en eski oyununun 4 rakamı üstüne kurulduğu sanılıyor

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Siirt il merkezinin 20 kilometre kuzeybatısında yer alan, Ilısu Baraj sahası altındaki Başur Höyük'te sürdürülen kazılar sırasında 49 küçük taş ve heykelcik bulundu. Farklı şekillerde olan ve yeşil, kırmızı, mavi, siyah ve beyaz renklerdeki nesneler, şimdiye kadar açığa çıkarılan en eski oyun seti niteliğinde.

'EŞSİZ BİR BULUŞ'
Kazı çalışmalarının başkanı Ege Üniversitesi'nden Haluk Sağlamtimur, "Bazı taşlar domuz, köpek ve piramit, bazıları da mermi ve yuvarlak şekillerde. Ayrıca zar gibi beyaz deniz kabuğundan yapılmış, 3 dairesel oyun taşı bulduk" dedi. Sağlamtimur "Bu, eşsiz bir buluş. Bir satranç seti gibi. Oyunun stratejisini çözmeye çalışıyoruz. Taşların şekillerini ve sayılarını dikkate aldığımızda, oyunun 4 rakamı üzerine kurulduğunu tahmin ediyoruz" diye konuştu. Taşlar, çok kötü korunmuş olan tahta parça ve çubukların yanından çıkarıldı. Sağlamtimur, bu buluntuların da oyunun kuralları ve mantığı hakkında ipucu verebileceğine inanıyor. Höyükte açığa çıkarılan buluntuların M.Ö. 7 binli yıllara kadar uzanan dönemlere ait olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en eski 'oyun seti' Siirt'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN