Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam Ansiklopedisi internette

Giriş Tarihi: 25.1.2014 16:36

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Başkanı Mehmet Akif Aydın, "Acı ama gerçek, İslam kültür ve medeniyetinin bütün boyutlarıyla çağımız insanı tarafından bilindiğini söylemek mümkün değil. Bu birikimi yeni bir analiz, yorum ve sentezle geleceğe aktarmamız gereken kültür ve medeniyetimizin ilk malzemeleri, yapı taşları işlevini görecektir" dedi.

Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Onur ve Hizmet Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, çalışmalarına 1983 yılında başlanan ve bugün tamamlanan İslam Ansiklopedisi'nin, bir kitabın ikmal edilmesinden daha farklı bir anlam taşıdığını söyledi.

İslam kültür ve medeniyeti denildiğinde, 14 yüz yıllık bir birikimin akla geldiğini aktaran Aydın, "Muhtelif coğrafyalara serpiştirilmiş ve binlerce sayfaya dağılmış bu birikimin topluca, yeni bir form içinde 44 ciltlik bir ansiklopedi formatında sunulması, bu bilgiye ulaşılmasını kolaylaştıracak ve daha da önemlisi bu birikimin yeni nesillerce farkına varılmasını sağlayacaktır. Acı ama gerçek, İslam kültür ve medeniyetinin bütün boyutlarıyla çağımız insanı tarafından bilindiğini söylemek mümkün değil. Bu birikimi yeni bir analiz, yorum ve sentezle geleceğe aktarmamız gereken kültür ve medeniyetimizin ilk malzemeleri, yapı taşları işlevini görecektir" diye konuştu.

Aydın, İslam Ansiklopedisi'nin ilk fikrinin doğuşu sırasında bazı kişi tarafından bu işin zorluklarından bahsedildiğini anlatarak, buna rağmen bu çalışmanın tamamlandığını söyledi.

Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür eden Aydın, küçük bir yerde başlayan çalışmanın, bugün büyük bir araştırma merkezine dönüştüğünü kaydetti.

Aydın, İSAM'ın bugüne kadar 100 araştırmacıyı akademik hayata kazandırdığını ve 40 araştırmacıya da destek vermeyi sürdürdüğünü dile getirdi. Aydın, yaptıkları çalışmaları internete taşıyarak, herkesin hizmetine açacaklarını sözlerine ekledi.


TÖRENDEN NOTLAR

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende, İslam Ansiklopedisi, İstanbul Kadı Sicilleri ile Hadislerle İslam eserlerini tanıtan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Törende, konuşmaların ardından Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Bekir Topaloğlu, Dr. Tayyar Altıkulaç, Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. İsmail Erol Erünsal, Prof. Dr. Süleyman Ateş, Prof. Dr. Mehmet Sait Hatipoğlu, Prof. Dr. Mehmet Said Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı'nın da aralarında bulunduğu 37 kişiye ödülleri verildi. Ödüle değer görülenler, ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

Törende, daha sonra Başbakan Erdoğan, İslam Ansiklopedisi'ne erişim sağlayan internet portalının açılışını yaptı.

Esere http://www.tdvislamansiklopedisi.org adresinden ulaşılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam Ansiklopedisi internette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN