10 farklı karakterin mağduriyet öyküsü

Giriş Tarihi: 1.3.2014

Çağ Çalışkur'un yönettiği 'Enkaz' isimli oyun, hayata tutunmaya çalışan 10 farklı karakterin hikayesini etkileyici bir şekilde izleyiciyle buluşturuyor

Craft Tiyatro; Enis Arıkan ile Güven Murat Akpınar'ın performanslarıyla dikkat çeken ve sezonun en iddialı oyunlarından biri olan 'Garaj'ın yanına yeni bir oyun daha ekledi. Topluluk, sene başından beri, Çağ Çalışkur'un yönettiği 'Enkaz' isimli oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor. Neil LaBute'ün yazdığı tek kişilik kısa oyunları bir araya getirerek seyirciye sunan oyun, her biri hayata tutunmaya çalışan 10 farklı karakterin hikayesini konu alıyor. Berrin Şeker Civil, Ezgi Esma Kürklü ve Gamze Tosun'un da aralarında yer aldığı 10 kişilik ekip, oyunculuklarıyla dikkat çekiyor. Oyun; umutları hayatından büyük bir ev kadını, terk edilmiş aşık bir koca ve amatör bir stand-up'çının da aralarında bulunduğu altı farklı kişiyi anlatıyor. Daldan dala atlayan hikayeler sebebiyle seyirci bir hikayeden diğerine geçmekte zorlansa da çark hızlı işliyor.

'BİR NEVİ SOHBET EDİYORUZ'
Birbirinden bağımsız gibi görünen bütün hikayeler aslında bir noktada birleşiyor. Sıradan insanların hayatlarında, ufak olayların ne kadar önemli olduğunu araştırdıklarını söyleyen yönetmen Çalışkur'un deyimiyle, bu insanlar büyük travmalar atlattıkları için değil, kendi mağduriyetlerinin farkında olmadıkları için mağdurlar. Oyuncuların monolog şeklinde seyircinin gözlerinin içine bakarak oynaması; seyirci için de, oyuncu için de zor... Bu konuyla alakalı olarak Çalışkur, şöyle diyor: "Sahne ve seyirci arasındaki mesafenin yok olması bize izleyenlerin gözünün içine bakarak derdimizi anlatma fırsatı sağlıyor. Anlattığımız hikayeler sırasında kendi kendimize konuşmak yerine bir nevi sohbet ediyoruz. Bence bu tiyatro adına büyük bir güç. Bizim derdimiz biraz da hepimizin mağduriyetlerini anlatmak..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 farklı karakterin mağduriyet öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN